ОН испраќаат специјален пратеник во Нигер за да преговара со бунтовниците

Сподели со своите пријатели

Специјалниот претставник на Обединетите нации за Западна Африка и Сахел, Леонардо Сантос Симао, отпатува во Нигер за да разговара за изгледите за решавање на кризата по воениот удар, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дијарик.

Loading...

„Се очекува наскоро да пристигне во главниот град на Нигер, Ниамеј. Тој планира да се сретне со Националниот совет за спас на татковината. Тој останува во контакт со претставниците на Економската заедница на западноафриканските држави (ECOWAS), заинтересираните страни во Нигер и другите заинтересирани страни за брзо и мирно решавање на проблемот“, рече Дижарик на брифингот, пренесува РИА Новости, пренесува Танјуг. .

Тој изјави дека пред да дојде во Нигер, Симао веќе посетил голем број други земји во регионот.

На крајот на јули армијата на Нигер на националната телевизија ја објави веста за соборувањето на претседателот Мохамед Базум од власт.

Повеќето западни лидери и регионалната организација Економска заедница на Западна Африка (ECOWAS) го осудија државниот удар.

На почетокот на август учесниците на итниот состанок на началниците на генералштабовите на вооружените сили на земјите „ЕКОВАС“ одржан во Абуџа усвоија план во случај на воена интервенција во Нигер.