Објавена прва фотографија од радиоактивната капсула што Рио Тинто ја загуби во Австралија (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Австралиските власти утринава ja пронајдоа радиоактивнаta капсула изгубена во дивината по речиси еднонеделна потрага по автопат долг 1.400 километри, изјави претставник на службите за итни случаи.

Loading...

Сега е објавена првата фотографија од таа капсула, која била пронајдена на земја меѓу камења.

Војската ја проверила капсулата и таа ќе биде пренесена во безбеден објект во Перт, изјави на прес-конференција министерот за вонредни служби Стивен Досон.

„Игла во стог сено“

„Кога ќе го земете предвид обемот на истрагата, лоцирањето на тој објект беше огромна задача, а странките буквално пронајдоа игла во стог сено“, изјави Досон, пренесува Index.hr.

Радиоактивната капсула била дел од мерач што се користи за мерење на густината на железото од рудникот Гудаи-Дари во оддалечениот регион Кимберли во Австралија.

Рио Тинто му го довери транспортот на специјалист изведувач и во понеделникот се извини за загубата што се случи во одреден момент во последните две недели.

Рудата била однесена во фабрика во предградието на Перт – растојание подолго од должината на Велика Британија.

Работници од одделот за итни случаи во Западна Австралија, Националната агенција за безбедност, експерти за радијација и други го пребаруваа делот на автопатот за малата капсула што беше изгубена во транзит пред повеќе од две недели.

Loading...

Официјалните лица рекоа дека капсулата очигледно паднала од камионот и слетала на страната на патот, додавајќи дека е малку веројатно областа да се контаминира.

Сребрената капсула, со дијаметар од 6 mm и долга 8 mm, содржи цезиум-137, кој емитира зрачење еквивалентно на примање 10 рендгенски зраци за еден час.

На луѓето им било кажано да останат најмалку пет метри подалеку од капсулата доколку ја забележат бидејќи изложувањето може да предизвика изгореници од зрачење или зрачење, иако се смета дека одењето покрај капсулата носи релативно низок ризик, сличен на изложеноста на рендгенски зраци.