Новинар е ранет во ракетен напад врз Киев

Сподели со своите пријатели

Новинар од Јапонија, чиј идентитет се уште не е утврден, е ранет во ракетен напад врз Киев, објави градоначалникот Виталиј Кличко.

Loading...

Меѓу повредените во Киев, во областа Печерск, е и новинар од Јапонија, изјави Кличко на својот канал Телеграм, пренесува Гардијан.

Градоначалникот на Киев додаде дека новинарот е хоспитализиран и дека вкупно осум лица се повредени.

Покрај тоа, тој изјави дека лицето кое почина во областа Соломјанск е постар човек. Уште седуммина се повредени во две експлозии во областа, напиша тој на Телеграм.

Да потсетиме, руските сили вршат голем напад врз неколку украински градови, а под најсилен удар е Киев.