Ненадејно почина руски генерал, бил вмешан во корупциски скандал

Сподели со своите пријатели

Магомед Хандаев (61), висок руски генерал, вчера ненадејно починал, објавија руските државни агенции.

Loading...

Хандаев од јуни минатата година е на чело на Дирекцијата за државни експертизи на руското Министерство за одбрана.

Руските медиуми не соопштуваат каде починал, ниту причината за смртта.

Магомед Гасанов, началникот на округот Шамилски во Дагестан, потврди за ТАСС дека телото на генералот е пренесено во градот Махачкала и дека ќе биде погребан во неговото родно село.

Неговата смрт е последната во низата мистериозни смртни случаи на истакнати руски актери откако силите на рускиот претседател Владимир Путин ја нападнаа Украина во февруари 2022 година, пишува Newsweek.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

Рускиот весник „Комерсант“ пишува дека Хандаев бил директно подреден на поранешниот заменик министер за одбрана Тимур Иванов, кој во април беше уапсен под обвинение за корупција.

Од 2018 до 2022 година, Хандајев беше главен директор на Секторот за пуштање во употреба на капитално градење на Министерството за одбрана, додека во јуни 2022 година ја презеде функцијата директор на Главната управа за специјални градби.

Во последните месеци беа уапсени голем број високи руски воени функционери, меѓу кои и Јуриј Кузњецов, началникот на Генералштабот на руското Министерство за одбрана.

Loading...

Во меѓувреме, Сергеј Шојгу беше разрешен од функцијата министер за одбрана, откако таа функција беше 12 години, и беше префрлен на функцијата секретар на Советот за безбедност на Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американскиот и рускиот министер за одбрана разговарале по телефон