Нехамер: Западен Балкан е важен за ЕУ

Сподели со своите пријатели

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска во Тирана истакна дека партнерството со Западен Балкан е стратешки важно не само за Австрија, туку и за целата ЕУ.

Loading...

– Добро е што Самитот ЕУ-Западен Балкан се одржува за прв пат во земја од регионот. Со тоа испраќаме видлива порака дека нашето зближување е важно, рече тој.

Запрашан за Акцискиот план на ЕУ против миграцијата во Западен Балкан, тој рече дека тоа е првиот важен чекор во борбата против илегалната миграција.

Сепак, тој посочи дека мигрантскиот бран не постои само преку балканската рута, туку и преку Бугарија и Романија.

– Австрија има свои барања, а тоа се обезбедување на надворешните граници на ЕУ, за решавање на прашањето за протерување на илегалните мигранти. Има уште многу теми за разговор, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од денеска поскапо гориво во регионот: Каде најмногу скокнаа цените?

Нехамер истакна дека Австрија во моментов не дава согласност за продолжување на Шенген кон Романија и Бугарија и дека е потребно повеќе време.

– Имаме 75.000 нерегистрирани мигранти во Австрија, а тие влегле преку земја од ЕУ. Прво треба да ги решиме овие прашања. Ако од 100.000 откриени мигранти, 75.000 не се регистрирани, тоа е проблем, посочи тој.

Нехамер рече дека не се работи само за безбедноста на Австрија, туку и на ЕУ.

Loading...

Запрашан за Србија, Нехамер потсети на неговата посета на Белград и на иницијативата со Унгарија.

Имаме посебен договор со Србија. Србија ја откажа визната либерализација за некои земји. Откажувањето за Тунижаните веќе функционира, а ќе биде откажано и за Индијците на крајот на годината, нагласи тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Русија никогаш не одбила дијалог со Европа

Тој изрази надеж дека Европската комисија повеќе ќе се вклучи во борбата против илегалната миграција.