Намирници кои не треба да ги јадете на празен стомак

Сподели со своите пријатели

Појадокот е најважниот оброк во денот, сепак, многумина сè уште не се свесни дека не треба сè да се јаде наутро баш се.

Јогурт, шолја кафе и свеж сок од портокал е сликата што многумина ја имаат во умот кога замислуваат совршен појадок. За жал, само малкумина се свесни дека не сета храна е добра што треба да се земе на празен стомак.

Loading...

Домати

Иако доматите се полни со витамин Ц и хранливи материи, сепак треба да се избегнуваат наутро.

Таничната киселина од доматите ја зголемува киселината на желудникот, што може да доведе до проблеми со желудникот. Затоа сите што имате проблеми со хранопроводникот и чирот, избегнувајте цитрусна храна како портокали и лимони.

Јогурт

Јогуртот е полн со млечни киселини кои имаат многу здравствени придобивки. Сепак, млечната киселина е лоша поради нивото на киселост на празниот стомак, што ги убива млечните киселини присутни во овие млечни производи и доведува до поголема киселост.

Тоа е причината зошто јогуртот најдобро се јаде како закуска, еден час или два после оброк.

Газирани пијалоци

Многумина веруваат дека е безопасно да се пијат безалкохолни пијалоци на празен стомак, во секое време, на кое било место. Што ако дознаете дека пиењето пијалок на празен стомак може да предизвика надуеност или нешто уште полошо?

Loading...

Конзумирањето на газирани пијалоци во поголеми количини, исто така, ја зголемува киселоста на желудникот, што дури може да предизвика рак на хранопроводот.

Премногу киселост во желудникот може да предизвика ерозија, како и разни мутации.

Размислете двапати следниот пат пред да посегнете по кола или некој друг газиран пијалок.

Лиснато тесто

Рано наутро, многу е лесно да посегнете по најблиската храна и да ја јадете брзо пред да заминете на работа.

Без разлика дали имате празен стомак откако ќе се разбудите или јадете дури подоцна, можете едноставно да имате брза ужина како колачи или овошје.

Сепак, овие намирници не се најдобри за вашиот стомак. Содржат многу квасец што може да го иритира желудникот.

Круши

Крушите содржат сирово влакно, а кога се јадат на празен стомак, може да оштетат чувствителни мукозни мембрани и да доведат до болка во стомакот.

Ако веќе сакате да ги јадете, препорачуваме да ги комбинирате со некои житарки или брашно од пченка.

Loading...

Зачинета храна

Зачинетите јадења на празен стомак ја зголемуваат можноста за иритација на желудникот, што ќе доведе до киселински реакции и грчеви. Лукот, чили и ѓумбирот се примери на зачинета храна.

Слатки

Шеќерот лесно се вари и кога ќе влезе во празен стомак, човечкото тело не може да лачи доволно инсулин за да го одржи своето нормално ниво во крвта.

Шеќерот е храна што формира киселина која може да го наруши балансот на киселина-база.

Loading...

Сите оние со ризик да страдаат или веќе страдаат од дијабетес треба да избегнуваат слатки.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *