Најизолирано место: Дали некогаш сте посакале да одите „на крајот на светот“?

Сподели со своите пријатели

Ако некогаш сте посакале да одите некаде, каде никој „не може да ве најде“ и да биде подалеку од цивилизацијата и од сè што е познато, Тристан да Куња е вистинското место за вас.

Loading...

Тристан де Куња можеби не е пуст, но тоа е најизолираниот остров на светот.

Ако сакате осаменост и не сакате метеж во околината, тогаш островот во Атлантскиот Океан е местото каде што треба да заминете.

Островот припаѓа под Света Елена и припаѓа на Обединетото Кралство.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ETravel (@enviantravell)

 

Тој е најизолиран, но не значи дека е празен и досаден, а после напорен ден луѓето одат во барот Албатрос каде, ако некогаш одите таму, можете да видите локални рибари, британски свештеник, стоматолог и по некој заинтересиран научник.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Населението на островот не се плаши од какво било злосторство и тие се сигурни дека што и да им треба, некој од соседите ќе им помогне.

Помеѓу ридовите и ритчињата на рамнината лежи главниот град Единбург или Седум мориња на Единбург.

Островот му го носи името на португалскиот морепловец Тристан да Куњи кој го открил во раните години на 16-ти век и го именувал по самиот себе.

Островот има површина од 98 квадратни километри, а врвот на кралицата Марија е висок 2.010 метри.

Локалниот дијалект звучи интересно затоа што зборовите се создадени со мешање на шкотски, британски, јужноафрикански, американски, холандски, италијански и ирски јазик. Разликата помеѓу англискиот и „тристандакуњски“ е забележлива, но сè уште нема проблеми со комуникацијата со туристите.

Ако одлучите да го посетите островот Тристан да Куња, ќе ви требаат уште неколку дена одмор, но и нерви бидејќи патувањето трае и трае.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која нација троши најмногу пари на луксуз?

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Javi Alonso Santillana (@ajavalo_)

Loading...

 

Туристичките агенции советуваат да започнете со планирање на патувањето една година пред посакуваниот датум.

Не е доволно да се појавите на Кејп Таун и да скокате на првиот фериброд, пред сè треба да испратите апликација преку е-пошта и да чекате за одобрување. Бродовите што одат во Тристан кон Куњу добиваат 12 патници и пловат само неколку пати месечно, така што со месеци однапред сите места се исполнети.

Патувањето на 2.810 км трае околу шест дена или повеќе, во зависност од временските услови. Затоа не е невообичаено патниците да се откажат во последен момент.

Не е невообичаено посетителите да останат половина година или повеќе, да живеат во села и да минуваат денови уживајќи во природата и да се дружат со локалното население.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Му влета на новинар додека известуваше во живо и ги покажа градите (ВИДЕО)

Во зависност од времето од годината, може да се набудуваат различни животински видови, како крајбрежните пингвини или атлантските албатроси, па затоа е добра идеја да проверите што се нуди од флората и фауната при патување.

На Тристан никогаш не му недостасува компирот. Мештаните сметаат дека тоа е еден вид осигурување и го јадат скоро секој ден, подготвено на различни начини. Се одгледува во почва збогатено со вулкански остатоци, мелени лушпи од јастог и волна од овци.

Ако одите кон можеби последното населено изолирано место во светот, исто така ќе можете да уживате во специјалитетите со морска храна кои сигурно ќе ви недостасуваат кога ќе се вратите на копното по некое време…

Loading...