На 115 години починат најстариот човек на светот

Сподели со своите пријатели

Венецуелецот Хуан Висенте Перез Мора, најстариот човек на светот според Гинисовата книга на рекорди, почина на 115-годишна возраст, соопштија неговото семејство и властите.

Loading...

Хуан Висенте Перез Мора, кој почина вчера, официјално беше прогласен за најстар човек на светот на 4 февруари 2022 година со 112 години и 253 дена.

Татко на 11 деца, во 2022 година имал 41 внук, 18 правнуци и 12 правнуци.

Тој бил земјоделец, роден во Ел Кобре на 27 мај 1909 година, како деветто дете во десетчлено семејство.

„На петгодишна возраст, тој почна да работи со својот татко и браќата во земјоделството и помогна во бербата на шеќерна трска и кафе“, напиша Гинисовата книга на рекорди откако му беше врачена наградата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)