Мразот околу Антарктикот на рекордно ниско ниво: „Ова е неверојатно“

Сподели со своите пријатели

Мразот од морето што го опкружува Антарктикот е далеку под секое претходно регистрирано зимско ниво, покажуваат сателитски податоци, поставувајќи загрижувачки нов репер за регионот кој некогаш изгледаше имун на глобалното затоплување.

Loading...

„Ова е полошо од сè што сме виделе, речиси е неверојатно“, рече Валтер Мајер, кој го следи морскиот мраз во американскиот национален центар за податоци за снег и мраз.

Далекосежни последици

Нестабилен Антарктик може да има далекусежни последици, предупредуваат експертите.

Огромното пространство на мраз на Антарктикот ја регулира температурата на планетата бидејќи белата површина ја рефлектира енергијата на Сонцето назад во атмосферата и ја лади водата под и околу неа, пишува Би-Би-Си.

Без мразот што ја лади планетата, Антарктикот од ладилникот на Земјата би можел да се претвори во радијатор, истакнуваат експертите.

Мразот што лебди на површината на Антарктичкиот океан сега покрива помалку од 17 милиони квадратни километри – 1,5 милиони квадратни километри помалку од септемврискиот просек и далеку под претходните зимски рекордни ниски ниски температури.

Д-р. Мејер не е оптимист дека морскиот мраз ќе закрепне во значителна мера.

Научниците сè уште се обидуваат да ги идентификуваат сите фактори кои доведоа до овогодинешното ниско ниво на морски мраз, но проучувањето на трендовите на Антарктикот историски претставуваше предизвик.

Loading...

„Постои ризик да се откине ледената покривка“

Во годината кога беа срушени неколку глобални рекорди за топлина и температура во океаните, некои научници инсистираат дека ниското ниво на мраз е мерка на која треба да се обрне внимание.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фати огромна ајкула со голи раце. Гледачите запрепастени! (ВИДЕО)

„Можеме да видиме колку е поранливо“, вели др. Роби Малет од Универзитетот во Манитоба, кој работи на Антарктичкиот Полуостров.

Заедно со изолацијата, екстремниот студ и силните ветрови, овогодинешниот тенок морски мраз уште повеќе ја отежна работата на неговите колеги.

„Постои ризик ледената покривка да се откине и да исплива во морето заедно со нас“, вели др. Чекан.

Морскиот мраз се формира во зима (март до октомври) пред главно да се стопи во лето, и е дел од меѓусебно поврзан систем кој исто така се состои од санта мраз, копнен мраз и џиновски ледени плочи – пловечки проширувања на копнениот мраз.

Морскиот мраз делува како заштитно ќебе од мраз што го покрива копното и го спречува затоплувањето на океанот.

Д-р. Керолин Холмс од Британското Антарктичко истражување објаснува дека влијанијата од намалувањето на морскиот мраз би можеле да станат видливи како што се приближува летото, кога постои потенцијал за незапирливо и неповратно топење на мразот.

„Би било катастрофа за светот да го разбуди антарктичкиот гигант“

Како што исчезнува сè повеќе морскиот мраз, така се изложуваат темните области на океанот, кои почнуваат да ја апсорбираат сончевата светлина наместо да ја рефлектираат, што значи дека топлинската енергија делува на водата и уште повеќе се топи мразот.

Loading...

Научниците ова го нарекуваат ефект на мраз албедо.

Тоа може да донесе многу повеќе топлина на планетата и да ја наруши вообичаената улога на Антарктикот како регулатор на глобалните температури.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ретривер кој се однесува како тврдоглаво дете: Смешно им е на сите, освен на сопственикот (ВИДЕО)

„Би било апсолутна катастрофа за светот да го разбуди антарктичкиот гигант“, вели проф. Мартин Зигерт, глациолог од Универзитетот во Ексетер.

Има индикации дека она што веќе се случува со ледените плочи на Антарктикот е на скалата на најлошото сценарио, вели проф. Ана Хог, научник од Универзитетот во Лидс.

Од 1990-тите, губењето на копнениот мраз од Антарктикот придонесе за зголемување на нивото на морето за 7,2 мм.

Дури и скромното зголемување на нивото на морето може да резултира со опасно високи бранови на бури што би можеле да ги уништат крајбрежните заедници.

Доколку значителни количества копнеен мраз почне да се топи, последиците би биле катастрофални за милиони луѓе ширум светот.

Антарктикот има свој климатски систем

Како независен континент опкружен со вода, Антарктикот има свој климатски систем.

Loading...

До 2016 година, зимскиот мраз на Антарктикот всушност растеше. Но, во март 2022 година, екстремен топлотен бран го погоди источен Антарктик, придвижувајќи ги температурите до -10 степени целзиусови кога требаше да бидат околу -50.

„Кога почнав да го проучувам Антарктикот пред 30 години, не мислевме дека таму може да се случат екстремни временски настани“, вели професорот Зигерт.

Летниот мраз го надмина рекордното ниско ниво во три од изминатите седум години, вклучително и февруари 2023 година.

Некои научници дури веруваат дека рекордно нискиот мраз може да значи фундаментална промена на континентот – промена на условите што го држеле регионот до сега изолиран. Оддалеченоста на Антарктикот и недостатокот на историски информации значат дека многу сè уште е непознато.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Под површината на Меркур може да се крие големо богатство

„Оваа област е сè уште „Дивиот Запад“ во научна смисла“, вели др. Роби Малет.

Научниците знаат до каде се протега морскиот мраз, но не и колку е дебел. Решавањето на таа загатка може радикално да ги промени климатските модели во регионот.

Loading...

Во научната база на др. Ротер Малет користи радарски инструменти за проучување на дебелината на морскиот мраз во меѓународниот истражувачки проект наречен Defiant.

Тој и другите научници сè уште се обидуваат да ги откријат причините за исчезнувањето на зимскиот мраз.

„Потенцијално алармантен знак“

„Постои шанса ова да е навистина чуден израз на природна варијабилност“, вели Малет, што значи дека многу природни фактори можеле да создадат и да влијаат на регионот во исто време.

Овогодинешните рекордни топли океани веројатно се фактор кој придонесува, сугерираат научниците – топлата вода нема да замрзне.

И можеби имало промени во океанските струи и ветрови кои влијаат на температурите на Антарктикот.

Loading...

Временскиот феномен Ел Нињо, кој моментално се развива на Пацификот, може суптилно да придонесе за намалување на морскиот мраз, иако тој е сè уште слаб.

Д-р. Малет вели дека има многу добри причини за загриженост: „Тоа е потенцијално алармантен знак за климатските промени на Антарктикот што го немало веќе 40 години. И дури сега се појавува“.