Молдавија доби нов проевропски премиер

Сподели со своите пријатели

Молдавската претседателка Маја Санду во петокот назначи нов премиер за да ја задржи земјата на европскиот пат.

Loading...

Претходно, Наталија Гаврилита објави дека се повлекува од оваа функција, со што се сруши целата влада.

Актуелен советник

Нов премиер треба да биде Дорин Ресин, истакнат проевропски политичар и актуелен советник за национална безбедност.

Парламентот на Молдавија, каде партијата Дорина Санду има удобно мнозинство со 63 од вкупно 101 место, ќе гласа за потврдување на номинацијата следната недела.

Поранешната премиерка во петокот ненадејно ѝ се обрати на јавноста од нејзиниот кабинет во главниот град на државата и рече дека една од причините за нејзината оставка е недовербата во земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од социјалните мрежи отстранети 12.000 реклами што ги користеле криумчари за мигранти

Молдавија доби статус на кандидат за Европската унија во јуни минатата година, заедно со Украина, но владата се соочи со силен притисок од Москва, која се обиде да го поткопа нејзиниот авторитет.

– Доколку нашата влада ја имаше истата поддршка дома како што ја имавме со нашите европски партнери, би можеле да напредуваме понатаму и побрзо. Молдавија влегува во нова фаза, во која безбедноста ни е приоритет – додаде Гаврилица.

Предизвикување немири

Владата на Молдавија долго време ја обвинува Русија, која ги базира војниците во отцепениот регион Придњестровје на исток, за поттикнување немири во земјата, вклучително и протести во главниот град Кишињев.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Над 10 лица загинаа во Тајван и на Филипини поради тајфунот Гаеми

Во интервју за Политико минатиот месец, Санду ја обвини Русија дека ја користи енергетската криза и зголемените трошоци за да „донесе нестабилност во Молдавија“, наведувајќи ги руските напори за дезинформации и поттикнување на антивладините чувства.