Мистериозниот свет на ќерката на Ким Џонг Ун: Се школува дома, а во слободното време сака да јава и скија

Сподели со своите пријатели

Неодамна претставената ќерка на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се школува дома и слободното време го поминува во јавање, скијање и пливање, соопшти јужнокорејската шпионска агенција.

Loading...

Од ноември, Ким ја однесе својата ќерка на низа јавни настани, вклучително и локација за лансирање проектили, што предизвика интензивна надворешна дебата за тоа дали девојчето, наводно Ким Ју Ае која има околу 10 години, се подготвува да биде негова наследничка.

Јужнокорејската влада оцени дека Ким (39) не ја определил за наследничка.

 

 

Но, се вели дека тој веројатно има за цел да го искористи изгледот на својата ќерка како начин да му покаже на својот народ дека едно од неговите деца еден ден ќе ја наследи неговата моќ во третиот наследен трансфер на власта во земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Болни шимпанза се лекуваат сами со лековити билки

На состанокот на парламентарната комисија зад затворени врати во вторникот, Националната разузнавачка служба остана на таа оценка, велејќи дека Ким Џонг-ун е сè уште премногу млад и здрав за да го именува својот наследник, рече Јо Санг-бум, еден од пратениците кои присуствуваа на седницата.

Loading...

НИС (Јужнокорејска агенција за разузнавање) соопшти дека претставување на ќерката се чини дека најмногу го нагласува императивот за уште еден наследен трансфер на власта, им рече Јо на новинарите.

 

 

НИС им кажа на пратениците дека Ким Ју Ае никогаш не била запишана во официјална образовна институција и дека се школува дома во Пјонгјанг, рече Ју.

Тој ја цитираше изјавата на НИС дека нејзините хоби биле јавање коњи, скијање и пливање.

НИС соопшти дека има информации дека Ким Ју Ае е „многу добра во јавање“ и дека Ким Џонг-ун е задоволен со тоа, рече пратеникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Учителка пати силувала ученик: Се започнало кога имал 13 години!

Минатиот месец, Ким Џонг-ун и неговата ќерка го зазедоа централното место на воената парада во Пјонгјанг, во која церемонијална коњаничка единица галопираше низ парадниот плоштад јавајќи ја бели коњи – симбол поврзан со династичкото владеење на семејството Ким.

Loading...

Државната телевизија опиша едно од животните како „најомиленото“ на Ким Ју-ае.

 

 

НИС објави и дека Ким Ју-ае има постар брат и помал брат или сестра чиј пол сè уште не е познат.

Се вели дека извештаите дека првото дете на Ким, синот, има психички или физички проблеми, не се потврдени, според пратеникот.

Некои експерти велат дека е речиси сигурно дека Ким Ју-ае е наследник на нејзиниот татко, бидејќи државните медиуми ја нарекоа „најсаканото“ или „најпочитуваното“ дете на Ким Јонг Ун и објавија слики кои ја покажуваат нејзината блискост со нејзиниот татко.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

Но, други не се согласуваат, наведувајќи ја возраста на Ким и природата на хиерархијата на моќта во која доминираат мажи.

Loading...

Од нејзиното основање во 1948 година, со Северна Кореја сукцесивно владеат машките членови на семејството Ким: таткото на Ким, Ким Џонг-ил и неговиот дедо и основач на државата, Ким Ил-сунг.

 

 

Името Ју Ае одговара на она што пензионираната НБА ѕвезда Денис Родман го кажа во 2013 година.

Имено, за време на посетата на Пјонгјанг, тој ја видел и ја држел ќерката на Ким, чие име рекол дека е Ју Ае.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.