Милијардерката која ја споредуваа со Стив Џобс доби 11 години затвор

Сподели со своите пријатели

Федерален судија во петокот ја осуди поранешната ко-основач на Theranosa, Елизабет Холмс на 11 години и три месеци затвор за измама на инвеститорите во нејзиниот сега веќе непостоечки стартап за тестирање крв, кој некогаш беше проценет на 9 милијарди долари.

Loading...

Американскиот окружен судија Едвард Давила во Сан Хозе, Калифорнија, ја осуди Холмс (38) за три точки за измама на инвеститори и една точка за заговор, откако поротата ја осуди минатиот јануари во тримесечно судење.

Обвинителството предложи казна од 15 години затвор, а одбраната го повика судијата да не изрекува затворска казна.

За време на сослушувањето за изрекувањето на пресудата, Холмс плачеше и рече дека е „уништена“ од нејзините неуспеси, дека би направила многу работи поинаку ако и се укажела шанса и дека чувствува „длабок срам за она низ што поминале луѓето бидејќи ги разочарав“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Замрзнаа пистите на аеродромот во Минхен. Сите летови се суспендирани

Судијата Давила рече дека станува збор за „случај на измама каде што започнака возбудлив потфат со големи очекувања за да биде уништен со невистини, лажни претстави, обична ароганција и лаги“.

Се очекува адвокатите на Холмс да побараат од судијата да и дозволи да остане слободна со кауција за време на планираната жалба и да ја обжалат одлуката на судијата да ја потврди пресудата на поротата против Холмс, како и нејзината казна, во 9-от Окружен Апелационен суд на САД со со седиште во Сан Франциско.

Помошникот на американскиот обвинител Џеф Шенк му рекол на Давила за време на сослушувањето дека казната од 15 години би била „давање изјава дека целите не ги оправдуваат средствата“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОН: Светот ја губи трката за спас на глечерите што се топат

Адвокатот на Холмс, Кевин Дауни, побара домашен притвор, велејќи дека попустливоста е оправдана бидејќи за разлика од некој што извршил „големо кривично дело“, таа не била мотивирана од алчност.

Loading...

Федералната канцеларија за пробација препорача казна од 9 години затвор, според судските документи.

Обвинителите за време на судењето рекоа дека Холмс погрешно ја претставил технологијата и финансиите на Теранос, вклучително и тврдењето дека нејзината минијатуризирана машина за тестирање крв може да изврши серија тестови од неколку капки крв.

Компанијата тајно се потпираше на конвенционални машини од други компании за да спроведе тестови на пациенти, соопштија обвинителите.

Холмс сведочеше во своја одбрана, велејќи дека во тоа време верувала дека нејзините изјави се вистинити.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во САД соборен е рекордот по број на масовни убиства за една година

Theranos Inc вети дека ќе го револуционизира начинот на кој пациентите добиваат дијагнози со замена на традиционалните лаборатории со мали машини дизајнирани за употреба во домовите, аптеките, па дури и на бојното поле.

Форбс ја прогласи Холмс за најмладиот милијардер во светот во 2014 година, кога имала 30 години, а нејзиниот удел во Теранос вредел 4,5 милијарди долари.

Theranos пропадна откако низа написи на Wall Street Journal во 2015 година ја доведе во прашање неговата технологија.