Лидерот на индиската опозиција исклучен од парламентот

Сподели со своите пријатели

Лидерот на индиската опозиција Раул Ганди беше исфрлен од парламентот 24 часа откако беше осуден за клевета поради забелешка што имплицираше дека премиерот Нарендра Моди е криминалец.

Loading...

Високи членови на Конгресната партија на Ганди се состанаа во петокот наутро за да разговараат за пресудата и неговата двегодишна затворска казна кога ја добија веста за неговото протерување, пишува Гардијан.

Ганди нема веднаш да оди во затвор бидејќи судот му одреди кауција од 30 дена за да се жали на пресудата.

Ако Апелациониот суд ја поништи пресудата на Ганди, тој може да си ја врати фотелјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја продолжува да емитува пропагандни преноси против Северна Кореја

Партијата знаеше дека според индискиот закон, секој што ќе добие двегодишна затворска казна автоматски e дисквалификуван да служи како законодавец.

Но, 52-годишниот Ганди се очекува да има време прво да поднесе жалба до Високиот суд.

Наместо тоа, канцеларијата на претседателот на Домот го извести Ганди дека е дисквалификуван од датумот на пресудата.

„Зачуден сум од оваа акција и нејзината брзина, во рок од 24 часа од пресудата на судот и додека се знаеше дека се чека жалба“, напиша на Твитер Шаши Тарур, висок конгресмен.

Loading...

„Ова е политика без ракавици и навестува лошо за нашата демократија.

Случајот произлезе од забелешката дадена за време на изборната кампања во 2019 година, во која Ганди, водечка фигура во Конгресната партија, праша зошто „сите крадци го имаат Моди како [нивно] заедничко презиме“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплави во Кина. Се урна мост, 11 загинати и 30 исчезнати (ВИДЕО)

Владата на БЈП на Моди беше нашироко обвинета дека го користи законот за цел и замолчување на критичарите.