11.02.2019 14:04

КОНТРОВЕРЗНА АУКЦИЈА: Без понуди за сликите на Адолф Хитлер


Пет акварели за кои се смета дека во младоста ги насликал подоцнежниот нацистички диктатор Адолф Хитлер не биле продадени на аукцијата во Нирбнерг.

Продажбата не се случила веројатно поради сомнежот дека станува збор за фалсификати, јавува АП.

loading...

Списанието „Nirnberger nahrihten“ објави дека не пристигнала ниту една понуда за сликите, чии почетни цени се движеа од 19.000 до 45.000 евра.

Три дена пред саботната аукција, во аукциската куќа во град на југот на Германија запленети се 63 слики, кои исто така му се препишуваат на Хитлер, поради сомнение дека тој не е нивниот автор.

АП наведува дека според проценките Хитлер во младоста, пред Првата светска војна, во време кога неуспешно се обидувал да се пробие како сликар, насликал околу 2.000 дела.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments