Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана

Сподели со своите пријатели

Брзото зајакнување на воените капацитети на Кина претставува се поголем ризик за американската надмоќ во вселената, изјави утринава шефот на вселенските сили на американската војска.

Loading...

Нина Армањо, началникот на Генералштабот на американските вселенски сили, рече дека Пекинг постигнал значителен напредок во развојот на воената вселенска технологија, вклучително и во области како што се сателитски комуникации и вселенски летала за повеќекратна употреба, дозволувајќи им на земјите брзо да ги зголемат своите вселенски програми.

„Можеа да нѐ стигнат и да нѐ престигнат“

„Мислам дека е сосема можно да нѐ стигнат и да нѐ престигнат. Апсолутно“, рече Армањо во Сиднеј на настан организиран од аналитичкиот центар за австралиски институт за стратешка политика, кој делумно е финансиран од владите на САД и Австралија.

„Неверојатно е напредокот што го постигнаа, неверојатно брз“, додаде таа.

Историски заостанат во вселенската трка во која доминираат САД и Русија, Пекинг постигна значителен напредок во последниве години што го вознемири Вашингтон.

Је Пејџан, шеф на кинеската програма за истражување на Месечината, ги спореди Месечината и Марс со спорните острови во Јужното Кинеско Море за кои Пекинг се обидува да ги преземе.

Опасни остатоци од проектил

Кина исто така развива експериментална технологија насочена кон ископување астероиди и мали планети за природни ресурси.

Заедно со Русија, Кина, исто така, изврши „непромислени“ ракетни тестови кои создадоа опасни количини вселенски отпад во последниве години, рече Армањо.

Loading...

„Отпадот беше закана за сите наши системи во вселената и овие системи се од витално значење за безбедносните, економските и научните интереси на сите земји“, рече таа.

Вселенските сили беа основани во 2019 година како четврта гранка на американската војска.

Армањо е првата постојана жена командант на Вселенските сили, кои утре ќе лансираат тројца астронаути во својата нова вселенска станица.