Кина и Филипините најавија дека заеднички ќе ги решаваат споровите

Сподели со своите пријатели

Кина и Филипини денеска заеднички објавија дека ќе воспостават директен канал за комуникација на Јужното Кинеско Море меѓу нивните министерства за надворешни работи за мирно решавање на споровите.

Loading...

Заедничката изјава, која содржеше 14 договори со цел да се смират безбедносните тензии и да се зајакне економската соработка, доаѓа додека двете страни се обидуваат да ги поправат односите затегнати откако Филипините побараа арбитражна одлука во 2016 година, која ги поништи обемните барања на Кина во Јужното Кинеско Море.

Филипините претходно изразија загриженост поради кинеските градежни активности и бројните кинески бродови во спорните води на Јужното Кинеско Море, област богата со нафта, гас и риба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран го обвини Израел пред ОН за нападот со дронови врз фабриката за муниција

Во заедничката изјава, објавена откако филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Џуниор.

Во средата се сретнаа со кинескиот претседател Си Џинпинг во Пекинг, двајцата лидери потврдија дека нивните земји ќе го почитуваат меѓусебниот суверенитет и територијален интегритет.

Двете страни се согласија да продолжат разговорите за истражување на нафта и гас во Јужното Кинеско Море и да разговараат за соработка во други области, како што се сончевата енергија, ветерот, електричните возила и нуклеарната енергија.

Крајбрежната стража на двете земји, исто така, ќе се состанат „што е можно поскоро“ за да разговараат за „прагматична соработка“.