Киличдароглу ја обвини Русија дека објавува монтиран материјал

Сподели со своите пријатели

Кемал Киличдароглу, главниот противник на Реџеп Таип Ердоган, денеска ја обвини Русија дека е одговорна за објавувањето на монтирани материјали на социјалните мрежи.

Loading...

Тој ги обвини „руските пријатели“ дека објавуваат монтирани видеа и „дип фејк“ клипови за противниците на Ердоган, пренесува Ројтерс.

Дипфејк е всушност едитирана содржина во која личност од постоечка слика или видео се заменува со друг лик и со помош на вештачка интелигенција генерира визуелна и аудио содржина со која може да се манипулира јавното мислење.

„Ако сакате да го продолжиме нашето пријателство и по 15 мај, тргнете ја шепата од турската држава. Ние сѐ уште сме за соработка и пријателство“, напиша Киличдароглу на Твитер.

Претседателските избори во Турција ќе се одржат во недела на 15 мај, а според анкетите на јавното мислење Киличдароглу моментално има мала предност пред актуелниот претседател Ердоган.