Канадскиот духовен водач обвинет за сексуална злоупотреба

Сподели со своите пријатели

Канадски лидер на верска организација вредна повеќе милиони долари е обвинет за четири точки за сексуална злоупотреба.

Loading...

Џон де Рујтер (63) го водеше Колеџот за интегрирана филозофија во Едмонтон со децении, избегнувајќи контроверзии и обвинувања дека водел култ.

Полицијата соопшти дека го уапсила „самопрогласениот духовен водач“ под обвинение за сексуално злоставување на четири жени меѓу 2012 и 2020 година.

Наводно, тој им кажал на одредени женски членови на неговата група дека „духот му наложил да се вклучи во сексуална активност со нив и дека тоа ќе им даде можност да постигнат духовно просветлување“.

Познат по состаноците на кои долго време молчеше и само ги гледаше своите следбеници

Надлежните се сомневаат дека може да има повеќе жртви и ги повикаа граѓаните доколку имаат дополнителни информации да се обратат во полиција.

Портпаролката на Де Рутер, Заба Вокер, изјави за Би-Би-Си дека ќе биде застапуван од правен советник „и има намера да ги оспори овие наводи на суд“.

Де Рујтер пораснал во рурална Алберта и работел како чевлар и помлад свештеник пред да ги развие своите учења.

Тој се опиша себеси како „живо олицетворение на вистината“, повикувајќи ги илјадниците посветени следбеници да ја разберат смислата на животот преку „чесност што го мачи срцето“.

Loading...

Тој стана познат по своите неделни состаноци на кои долго време молчеше и само ги гледаше своите следбеници.

Во 2017 година, The Globe and Mail објавија интервјуа со неколку негови следбеници кои се сомневаа во неговата сексуална врска со некои од неговите приврзаници.

Според „Глоуб“, синот на Де Рутер, Николас, пишувал на интернет за сексуалните односи на неговиот татко со мажените жени во неговата заедница.