Јужна Кореја предупредува на нуклеарна закана од Пјонгјанг

Сподели со своите пријатели

Лидерот на јужнокорејската владејачка Партија на народна моќ, Чунг Џин Сук, предупреди дека Северна Кореја би можела понатаму да се движи против Јужна Кореја и дека може да користи и нуклеарно оружје.

Loading...

„Нуклеарните бомби можат да ни паднат над главите во секое време“, рече Чунг на социјалните мрежи, пренесува Анадолија.

Тој повика на раскинување на воените договори со Северна Кореја, вклучувајќи ги и меѓукорејските воени договори од 1991 и 2018 година, како и Заедничката декларација за денуклеаризација на Корејскиот полуостров, како конкретен одговор доколку Северна Кореја го изврши седмиот нуклеарен тест.

„На 10 октомври, на годишнината од Работничката партија, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ја откри севернокорејската единица за тактички нуклеарни операции, велејќи дека нејзини цели се аеродромите и пристаништата на Република Кореја“, се сеќава Чунг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Осум лица убиени при пукање на роденденска забава во ЈАР

Сеул и Вашингтон одржаа воени вежби

Во вторникот, јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол предупреди дека Северна Кореја претставува закана за светот со постојано развивање и подобрување на нуклеарното оружје.

Северна Кореја во понеделникот соопшти дека неодамнешните ракетни тестови се дел од нејзините двонеделни тактички нуклеарни вежби за симулирање на нуклеарен напад врз Јужна Кореја.

Тензиите на Корејскиот полуостров се зголемија во 2020 година, кога Северна Кореја нападна и разнесе меѓукорејска канцеларија за врски долж границата.

Сеул се закани со силен одговор доколку Пјонгјанг продолжи да ја ескалира ситуацијата.

Loading...

Тензиите дополнително се зголемија неодамна откако Сеул и Вашингтон одржаа заеднички воени вежби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индустриски хемикалии пронајдени во сирупот од кој починаа 200 деца во Индонезија