Избори се ближат: Путин во прва посета на Чукотка откако е избран за претседател

Сподели со своите пријатели

Владимир Путин полета за Анадир, главниот град на автономниот округ Чукотка, пренесе РИА Новости, додавајќи дека ова е прво патување на Путин во Чукотка откако стана претседател на Русија.

Loading...

Првата точка на програмата беше посета на катниот оранжериски комплекс на семејството Макатров, каде зеленчукот се одгледува цела година во услови на вечен мраз.

Во проектот беа инвестирани повеќе од 320 милиони рубли. Оранжериите зафаќаат 0,24 хектари, компанијата вработува дваесетина луѓе.

 

 

Според прес-службата на Кремљ, Путин ќе разговара и со жителите на Чукотка и ќе оствари средба со гувернерот на регионот Владислав Кузњецов.

Како што јави дописникот на РИА Новости, претседателот на своето работно патување патува со мотор и со моторна санка.

Loading...

Во регионот, кој е целосно во арктичката зона, има проблеми со пристапноста на транспортот.

Поради суровата клима, асфалтираните патишта се достапни само во градовите и соседните села.

Путин постојано повторуваше дека не бил во Чукотка и дека сака да ја посети.

Тој во септември на средбата за социо-економскиот развој на регионот укажа на потребата од подобрување на угостителството – локалната природа привлекува туристи и покрај суровата клима.

Во 2008 година, Дмитриј Медведев, кој беше претседател во тоа време, беше во Чукотка.

 

 

Loading...