Иран и САД не можат да се договорат за нуклеарната програма

Сподели со своите пријатели

Иран испрати „конструктивен“ одговор на американските предлози за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година со светските сили, соопшти иранското Министерство за надворешни работи, додека САД рекоа дека не се согласуваат со таа проценка.

Loading...

„Текстот испратен од Иран има конструктивен пристап за финализирање на преговорите“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи Насер Канани, објави во петокот државната мрежа ИРИБ.

Меѓутоа, американскиот Стејт департмент даде поинаква оценка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ: Одлучно ќе одговориме на саботажата на гасоводот Северен тек

„Можеме да потврдиме дека го добивме одговорот на Иран преку ЕУ“, рече портпаролот. „Го проучуваме и ќе одговориме преку ЕУ, но за жал тоа не е конструктивно“.

Портпаролката на Советот за национална безбедност на Белата куќа Адриен Вотсон рече:

„Некои разлики беа испеглани во последните недели, но други остануваат“.

Во извештајот на IRIB се вели дека одговорот на Иран бил испратен до претставникот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, кој ги координирал преговорите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциск патува во Бахреин

По 16 месеци прокси разговори меѓу Техеран и Вашингтон, Борел на 8 август рече дека ЕУ дала последна понуда за надминување на ќор-сокакот и заживување на разговорите.

Loading...

На Иран му требаат посилни гаранции од Вашингтон за да го оживее нуклеарниот договор од 2015 година, соопшти во средата иранското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека атомскиот надзорник на ОН треба да ги отфрли „политички мотивираните истраги“ за иранската нуклеарна програма.

Според договорот од 2015 година, Иран ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за ослободување од санкциите на САД, ЕУ и ОН.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Норвешка ја зајакнува безбедноста на гасните и нафтените капацитети

Тогашниот американски претседател Доналд Трамп се повлече од договорот во 2018 година, објаснувајќи дека договорот бил премногу дарежлив кон Техеран.

Тој повторно воведе санкции кон Иран, што го натера Техеран да продолжи со претходно забранетите нуклеарни активности и ги оживува американските, европските и израелските стравувања дека можеби работи на атомска бомба.