Хутите гаѓаа трговски брод и испратија дронови на Израел

Сподели со своите пријатели

Јеменската бунтовничка група Хути соопшти дека извршила напади со дронови насочени кон израелскиот пристанишен град Еилат, како и комерцијален брод во Црвеното Море, додека групата поддржана од Иран ги засилува нападите за кои вели дека се притисок врз Израел да ја прекине војната во Газа.

Loading...

Говорејќи во вторникот, воениот портпарол Хусаин Јахја Саре рече дека групата извршила напади со беспилотни летала врз Еилат и „други области во окупирана Палестина“.

Сареа додаде дека Хутите исто така лансирале проектили на бродот MSC United во Црвеното Море, откако тој игнорирал три предупредувачки повици.

MSC Mediterranean потврди дека MSC United VIII, кој бил на пат од пристаништето на кралот Абдула во Саудиска Арабија кон Карачи во Пакистан, бил нападнат во вторникот, но дека екипажот е безбеден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што се поседува Израел и што користеше против иранските дронови и ракети?

Компанијата вели дека спроведува проценка и го пријавила инцидентот до поморската коалиција предводена од САД во Црвеното Море.

Најавата на Хаус доаѓа неколку часа откако британската поморска група соопшти дека добила извештаи за инцидент со брод во близина на брегот на Јемен, велејќи дека биле видени беспилотни летала и дека се слушнала експлозија.

Поморските трговски операции на Обединетото Кралство (УКМТО) во вторникот соопштија дека инцидентот се случил на околу 60 наутички милји (111 километри) од јеменското пристаниште Ходеида.

„Комерцијален брод беше нападнат од два самоубиствени беспилотни летала“, јави дописникот на Ал Џезира, Ресул Сердар од Џибути, кој се наоѓа во Источна Африка и дели море со Јемен.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху зборуваше за следните чекори на Израел по нападот од Иран

„[УКМТО] вели дека беспилотните летала не предизвикале никаква штета на бродот. Бродот сега е безбеден, го продолжува своето патување и е во постојана комуникација со поморската коалиција предводена од САД“.

Солидарност со Палестинците

Инцидентите се случуваат во време на зголемени тензии во Црвеното Море, каде што Хутите со недели ги гаѓаат трговските бродови во знак на солидарност со Палестинците.

Извештајот на УКМТО уследи по две други експлозии што погодија брод во близина на Ходеиде претходно во вторникот.

САД соопштија дека Хутите, кои контролираат големи делови од северен Јемен, извршиле повеќе од 100 напади со беспилотни летала и проектили, насочени кон десет трговски бродови поврзани со десетици земји.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шестмина Израелци повредени во ракетен напад од Либан

Групата, исто така, лансираше проектили и беспилотни летала кон Израел, кој изврши разурнувачки напад врз опколената енклава Газа, каде што се бори против Хамас по смртоносниот напад врз јужен Израел на 7 октомври.

Во нападот на Израел врз Газа загинаа повеќе од 20.000 Палестинци, што ја зголеми загриженоста за можноста од поширока регионална ескалација.

Рациите на Хусите во Црвеното Море предизвикаа значителни нарушувања долж виталниот поморски пат, предизвикувајќи некои компании да ги пренасочат своите бродови на други, за значителен трошок.

САД неодамна објавија безбедносна коалиција за заштита на комерцијалниот брод од такви напади, спроведувајќи патроли во обид да спречат понатамошни напади.

Loading...