Хакери „ја урнаа“ веб-страницата на Европскиот парламент

Сподели со своите пријатели

Веб-страницата на Европскиот парламент во средата беше недостапна неколку часа поради напад на „проруски хакери“, откако пратениците изгласаа дека Русија е државен спонзор на тероризмот, изјави претседателот на таа институција.

Loading...

Собраниската страница повторно стана достапна околу два часа откако институцијата го пријави уривањето.

– Европскиот парламент е под софистициран сајбер напад. Групата про-Кремљ ја презеде одговорноста – рече претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола во објава на Твитер веднаш по падот на страницата.

– (Тоа се случи) откако изјавивме дека Русија е државен спонзор на тероризмот. Мојот одговор: Слава на Украина – рече таа.

Несреќата беше предизвикана од напад на одбивање на услуга (DDoS), кој работи на тој начин што насочува голем обем на интернет сообраќај кон насочени сервери во релативно несофистициран обид на таканаречените „хактивисти“ да уништат страница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ ќе се обиде да формира специјализиран суд за руски воени злосторства

Овие напади обично не прават голема штета.