19.05.2015 09:25

Груевски и Заев на средба во Стразбур


Никола Груевски и лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев денеска попладне во Стразбур ќе се сретнат со тројцата европратеници, Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едуард Кукан.

Тие, како што се очекува, ќе разговараат за излез од актуелната политичка криза во земјата.

loading...

Претходно Ховит, Вајгл и Кукан во Брисел имаа средби со претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, но детали од средбите не беа соопштени.

Европратеникот Ховит присуствуваше на неделниот протест на СДСМ пред Владата, а вчера имаше средба со претставници на ВМРО-ДПМНЕ кои му соопштија детали за нивниот синоќешен собир.

– Јас сум тука да набљудувам и нема  да се обидам да лоцирам вина кај едната или другата страна, тоа не е одговорно однесување, во случај кога сте дел од посредништвото кое треба да ја разреши политичката криза, изјави Ховит.

Во текот на денешниот ден, Груевски и Заев во Стразбур ќе се сретнат и со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, кој ќе се обиде да ги помири политичките противници со цел надминување на политичката ситуација во земјата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments