Грција: Персоналот на античките локалитети ја крати работата на четири часа поради горештините

Сподели со своите пријатели

Вработените во Акропол, најголемата грчка туристичка атракција и други антички локалитети во земјата од утре ќе прекинат со работа по четири часа на ден во знак на протест поради условите за работа за време на топлотниот бран, соопшти нивниот синдикат.

Loading...

Властите од минатиот петок веќе три дена го ограничија пристапот до Акропол, кој е на списокот на УНЕСКО, но мерките беа укинати во понеделникот, бидејќи температурите се намалија пред новиот топлотен бран што се очекува да започне во четврток, објавија Британците. објави весникот „Гардијан“.

„Со оглед на проблемите со кои се соочивме во последните денови, едногласно се усвоени мерки за заштита на здравјето на персоналот за безбедност, како и на посетителите“, соопшти синдикатот ПЕЈФА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Белград е под постојан притисок од Западот

Според Синдикатот, надворешните температури надминале 45 степени.

Акропол, кој бележи голем пораст на бројот на посетители во последните месеци, редовно е отворен од 08:00 до 20:00 часот секој ден, но поради прекинот на работата ќе биде отворен до 16:00 часот. стр.

Властите во последните денови презедоа мерки за да им помогнат на посетителите да се справат со горештините, поделувајќи десетици илјади шишиња вода и поставувајќи чадори.