Голоб: Невремето веројатно ја нанесе најголемата штета во историјата на Словенија

Сподели со своите пријатели

Катастрофата ја предизвика веројатно најголемата штета што секоја природна катастрофа ја направила во историјата на независна Словенија, изјави премиерот Роберт Голоб по катастрофалната бура однесе најмалку три животи во таа земја.

Loading...

Голоб рече дека ситуацијата во моментов е исклучително сериозна и дека сите расположливи единици се на терен.

Во моментов на располагање се и до 500 војници, но не се сите активирани бидејќи на некои места не може да се пристапи, јавува словенечката агенција СТА.

Словенечката влада на вонредна седница ќе донесе измена на законот за елементарни непогоди со што „помошта ќе дојде што побрзо“ за настраданите жители.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силно невреме погоди делови од Хрватска

Љубљана ќе ја прифати и понудената помош од странство, рече Голоб на прес-конференцијата.

Словенија очекува меѓународна помош

„Ситуацијата е навистина катастрофална и правилно е да ја прифатиме помошта што ни е на располагање“, нагласи тој. Љубљана ќе користи и помош од европскиот механизам, се додава.

Голоб свика состанок на Советот за национална безбедност за сабота со цел да се обединат активностите на сите служби и да се зголеми ефикасноста на одговорот на катастрофата, пишува Хина.

Словенечкиот премиер и министер за одбрана Марјан Шарец ги повика граѓаните да не вршат работи кои не се од витално значење.

Loading...

„Со тоа би се загрозиле не само себе, туку и интервентните тимови“, нагласи премиерот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силно невреме погоди делови од Хрватска

„Системот работи, бидете трпеливи“, рече Шарец, додавајќи дека бројот 112 треба да се јавува само во исклучително итни случаи.

Невремето и рекордните врнежи што ја погодија Словенија во петокот однесоа најмалку три животи.

Поплавени се населени места, одрони, затворени патишта и огромни штети на инфраструктурата.