Фаучи нарачал анализа за да се побие дека ковидот протекол од лабораторија во Вухан

Сподели со своите пријатели

Новооткриените мејлови покажуваат дека водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи, во февруари 2020 година, нарачал научен труд за да ја побие теоријата дека коронавирусот протекол од лабораторија во Вухан, Кина.

Loading...

Осум недели подоцна, Фаучи застана до американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа и го наведе документот како доказ дека теоријата за истекување на лабораторија е неверојатна, а во исто време се преправа дека нема никаква врска со работата и дека тој не ги познавал авторите, објави „Њујорк пост“.

На 17 април 2020 година, на прашањето дали вирусот би можел да дојде од кинеска лабораторија, Фаучи рече дека тоа не е можно, цитирајќи го трудот со наслов Проксимално потекло на САРС-КоВ-2, кој бил испратен до Фаучи за уредување во нацрт-форма и повторно за конечно одобрување, пред да биде објавено во списанието Nature Medicine на 17 февруари 2020 година.

Трудот е напишан четири дена откако Фаучи и неговиот Национален институт за здравје (НИХ), Френсис Колинс, разговарале со четворицата автори за извештаите дека „Ковид-19“ можеби протекол од лабораторија во Вухан и можеби бил намерно генетски конструиран.

Поткомитетот за надзор на Домот во неделата објави мејлови во кои коавторот, д-р Кристијан Андерсен, признава дека Фаучи го принудил да напише труд чија цел е да ја побие теоријата за истекување во лабораторија.

Џереми Фарар, тогашен шеф на британската непрофитна организација Wellcome Trust, која има историски врски со фармацевтската индустрија и фондацијата Гејтс, беше наградена со улогата на главен научник во Светската здравствена организација (СЗО) минатиот декември.

Фарар испратил е-пошта во која бара терминот малку веројатно да се замени со неверојатно во реченицата на весникот за потеклото на истекувањето на вирусот од лабораторијата, која гласеше: „Малку е веројатно дека САРС-КоВ-2 настанал преку лабораториска манипулација на постоечка поврзана со САРС коронавирус“.

Прашањето зошто Фаучи одел до толку за да го прикрие потеклото на Ковид-19 е главен фокус на комитетот предводен од републиканците.

Loading...