Едниот држи гласачка кутија, другиот пушка: Вака се гласа во окупираните делови на Украина

Сподели со своите пријатели

Руските гласачи почнаа да излегуваат на гласање во петокот наутро, за тридневните (од 15 до 17 март) претседателски избори кои сигурно ќе му донесат на Владимир Путин уште еден шестгодишен мандат на власт бидејќи нема вистински противници.

Loading...

Гласањето веќе започна во окупираните региони Запорожје, Херсон, Доњецк и Луганск, пишува Би-Би-Си.

Еден жител се пожали дека проруски соработници со гласачки кутии одат од куќа до куќа барајќи гласачи, придружувани од вооружени војници.

Иако се очекува победата на Путин, големата излезност би помогнала во напорите на Кремљ да го легитимира неговото континуирано владеење, но и да ја оправда инвазијата на Украина.

Путин е еден од четворицата кандидати, но ниту еден противник не му претставува вистински предизвик.

Сите негови најискрени критичари беа принудени на егзил, затворени или се мртви.

Присилување на гласање

Постојат различни начини на кои Украинците во окупираните региони се принудени да гласаат.

Иако постои опција Украинците да одат на гласачко место, тоа не е неопходно бидејќи окупациските власти доаѓаат во нивните домови со гласачки кутии.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот воен суд осуди маж на 14 години затвор за соработка со Украина

„Почитувани гласачи, се грижиме за вашата безбедност! Не мора да одите никаде за да гласате – ќе ви дојдеме дома со гласачки ливчиња и кутии!“, соопшти руската изборна комисија во Запорожје.

Се спроведува и кампањата ИнформУИК, која наводно е дизајнирана да ги информира Украинците за постапката за гласање и за кандидатите.

Целта е да се посетат сите преостанати жители во окупираните региони. Сепак, претставниците често се придружувани од вооружени мажи.

Тие собираат лични податоци за да ги состават избирачките списоци, а понекогаш и ги снимаат локалните жители за време на таквите посети.

Шефот на рускиот изборен комитет во делумно окупираниот регион Запорожје призна дека локалните жители биле загрижени поради снимањето.

За да ги привлече луѓето да гласаат, Русија користи и стари советски методи кои вклучуваат доделување награди како што се бесплатни концерти и храна.

„Ненормално е да се соработува со Русите“

На денот кога започна предвременото гласање во окупираните делови на Херсонската област, во Нова Каховка се случија две експлозии, а цел беа канцелариите на партијата „Единствена Русија“ Кремљ и избирачкото место.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Минатата недела во Запорожје беше убиена жена која ѝ помагала на руската администрација во одржувањето на изборите.

Loading...

Украинскиот гувернер на областа Запорожје, Иван Федоров, за Би-Би-Си изјави дека тоа го направил некој што покажал отпор.

„Нашиот отпор покажува дека е ненормално кога нашите граѓани соработуваат со Русите. Некој не го разбра тоа“.

„Ова не е демократија, туку комедија!

Медиумите во Кремљ веќе најавија предвремено гласање во Украина како голем успех.

Таблоидот Комсомолскаја Правда, известувајќи за кампањата во Херсон, која заврши на 3 март, објави дека тоа е „вистински празник“ со десетици илјади луѓе.

Пропагандата на Кремљ ги користи изборите за да остави впечаток на едногласна поддршка за руската инвазија и анексија на Украина.

Но, овие внимателно поставени слики доаѓаат на сметка на илјадници критичари кои биле замолчени, депортирани, затворани или убиени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Многумина заминаа, особено младите, затоа што не сакаат или не можат да живеат под руска окупација поради нивните ставови.

Федоров истакнува дека Украинците се принудени да гласаат.

Loading...

„Доаѓаат во секоја куќа и во секој стан и ги прашуваат дали сакаат да гласаат. Нашите граѓани се многу исплашени. Се разбира, ако Русите со војници дојдат во нивниот стан и прашаат дали ќе гласаат за Путин, сите ќе кажат: ОК, да. Затоа што секој сака да си го спаси животот. Но, тоа не значи дека нашите граѓани сакаат да го поддржат Путин“.

Еден жител на Херсон опиша за Би-Би-Си како се организирало гласањето во неговото село.

„Проруските локални жители ги посетуваат куќите со гласачки кутии во придружба на вооружени мажи. Тие тропаат и ако никој не ја отвори вратата, продолжуваат понатаму.

„Ова е смешно. Какви се овие избори – едниот држи список, другиот држи гласачка кутија, а има војник со автоматска пушка. Тоа не е демократија. Тоа е комедија“.