Еден загинат во експлозиите во руската база на Крим

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина во вторникот кога руската воздушна база во близина на одморалиште на анектираниот полуостров Крим беше потресена од експлозии за кои Москва рече дека биле детонации на складирана муниција, а не резултат на напад.

Loading...

Сведоците рекоа дека слушнале најмалку 12 експлозии околу 15:20 часот по локално време (1220 GMT) од воздухопловната база Саки во близина на Новофедоривка на западниот брег на полуостровот, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година и го искористи во февруари како едно од рампите за лансирање на својата инвазија.

Крим, дестинација за одмор за многу Руси, досега беше поштеден од бомбардирањето и артилерискиот оган што ги претрпеа другите области на источна и јужна Украина.

Руското Министерство за одбрана остана на своето тврдење дека „детонирањето на неколку складишта за муниција на авиони“ ја предизвикало експлозијата и првично рече дека никој не е повреден. Наведено е дека немало напад и не е оштетена опремата на авионот.

На прашањето дали Украина ја презема одговорноста за експлозиите, советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак за онлајн телевизискиот канал Дожд изјави:

„Се разбира дека не. Што имаме ние со тоа?“

Москва би можела да го обвини Киев дека ја преминал црвената линија доколку Украина признае дека извршила инвазија на територија што Русија ја смета за своја.

Подољак, кој го советува претседателот Володимир Зеленски, посочи дека експлозијата може да биде резултат на руската неспособност или партизански напад.

Loading...

„Луѓето кои живеат под окупација разбираат дека окупацијата завршува“, рече тој.

Руските новински агенции цитираа неименуван извор од министерството дека „нема никакви знаци, докази или уште помалку факти (за да се наведе) намерен напад врз складишта за муниција.

Кримското Министерство за здравство соопшти дека еден цивил загинал, а осум други се повредени.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.