Двајца Руси со чамец стигнале на Алјаска, побарале азил во САД

Сподели со своите пријатели

Двајца Руси кои наводно бегаат од воена мобилизација поднеле барање за азил во САД откако пристигнале во Алјаска со брод, соопштија американските власти.

Loading...

Рускиот претседател Владимир Путин минатиот месец прогласи делумна воена мобилизација поради војната во Украина, а Ројтерс јавува дека десетици илјади мажи избегале од Русија и во странство за да избегнат да бидат пуштени во служба.

Канцеларијата на американската сенаторка Лиза Мурковски, која ја претставува Алјаска, објави дека двајцата Руси тврдат дека бараат азил за да избегнат задолжителна воена служба.

Тие се пронајдени во близина на островот Сент Лоренс на Алјаска, на околу 64 километри од рускиот брег.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: НАТО да ги разгледа безбедносните гаранции за Украина по војната

Гувернерот на Алјаска, Мајк Данливи изјави дека две лица пристигнале од Русија со брод и се сослушани.

– Не очекуваме континуирано доаѓање на поединци или групи поединци. Немаме индикации дека тоа ќе се случи, така што ова може да биде еднократно – рече гувернерот.

Американското Министерство за домашна безбедност потврди дека во вторникот пристигнале две лица.

– Лицата се транспортирани на сослушување, што го опфаќа и процесот на верификација, а потоа се обработени во согласност со важечките американски закони за имиграција – изјави портпаролот на министерството.

Loading...

Руската амбасада во Вашингтон соопшти дека е запознаена со случајот со приведувањето на двајца руски државјани на Алјаска и дека планира наскоро да оствари телефонски разговор со двајцата државјани и да им ја пружи потребната помош, пренесува ТАС С.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку 23 лица се повредени во делот на Херсонската област под руска контрола

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.