Дал отказ и заминал на Јужниот пол: Платата е неверојатна, а условите за живот сурови (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Џеф Капс (33) работел како механичар во Денвер кога еден пријател му рекол дека станицата Амундсен-Скот на Јужниот пол бара работници.

Loading...

„Бараа механичар на моторни санки и не размислував долго. Се работи шест месеци годишно, а платата е 80.000 долари“, откри Џеф.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)

 

Тој им раскажа на медиумите неверојатна приказна за живеење на -70 степени целзиусови, среде замрзната дивина, додека првите соседи се на 1.000 километри.

Во гореспоменатата станица, научниците ги проучуваат климатските промени и се обидуваат да ги откријат тајните на универзумот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)

 

Често мора да работи на отворено, на многу студено време, поправајќи возила.

Еднаш температурата се спуштила на -76 степени, а чувството го опишува како „надреално“:

„Мислете дека ќе замрзнете, но тоа е сув студ, па всушност не е премногу лошо. Најчудно е што никогаш не сум имал морници. Најлошо е кога ќе го почувствувате мразот на откриениот дел од кожата, како да ве бодат со нож“, објасни тој.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)

 

Loading...

Кога Џеф последен пат ги изброил жителите на станицата, ги имало 43. Меѓу нив била и Мишел (33), неговата сегашна партнерка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Луѓе кои биле во кома откриваат како тоа изгледа: Не е како на филм!

„Градите исклучително блиска заедница, бидејќи секој ден ги гледате истите луѓе. Сите сме големо семејство, се расправаме, но и се почитуваме. Забавите овде се легендарни, мора да се биде креативен. Немате каде на друго место, затоа се трудите“, заклучува Џеф.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)