CSIS: Кина ја продолжува изградбата на истражувачка станица на Антарктикот

Сподели со своите пријатели

Центарот за стратешки и меѓународни студии (ЦСИС) со седиште во Вашингтон соопшти дека, врз основа на новите сателитски снимки што ги собра, Кина го зголемува своето присуство на Антарктикот со продолжување на изградбата на истражувачка станица на континентот.

Loading...

Сателитските снимки, како што наведува CSIS, покажуваат дека изградбата е обновена за прв пат од 2018 година, на петтата станица во земјата во јужниот поларен регион, објави Ројтерс.

Пекинг се обидува да развие нови бродски рути до Арктикот и да ги прошири своите истражувања на Антарктикот, но западните влади се загрижени дека зголеменото присуство на Кина во поларните региони може да и обезбеди на војската подобри услови за надзор, наведува британската агенција.

Новата станица, на таканаречениот Неискажлив остров во близина на Морето Рос, се очекува да вклучува опсерваторија со сателитска копнена станица и треба да и помогне на Кина да „пополни голема празнина“ во пристапот до континентот, се вели во извештајот на CSIS.

CSIS користеше сателитски снимки направени во јануари за да ги идентификува новоизградените објекти, привремените згради, хелиодромот и темелите за поголема зграда на главната станица од 5.000 квадратни метри, а се проценува дека изградбата на сите проекти може да биде завршена до крајот на годината.

Станицата е добро позиционирана да собира разузнавачки сигнали над Австралија и Нов Зеланд и телеметриски податоци за ракети лансирани од новиот вселенски центар Арнем во Австралија, се вели во соопштението на CSIS, додавајќи дека станицата исто така се очекува да вклучи лежај за кинеските мразокршачи Ксуелонг.

Според Антарктичкиот договор од 1959 година, чиј потписник е Кина, активностите на континентот се ограничени на „мирни цели“.

На воениот персонал им е дозволено да спроведува научни истражувања, но им е забрането да поставува бази, да спроведува маневри или да тестира оружје.

Loading...

Во извештајот на Пентагон од 2022 година се вели дека новата кинеска инфраструктура на Антарктикот веројатно делумно има за цел да ги зајакне изгледите за наводна идна експлоатација на природните ресурси и поморскиот пристап.

Кина ги отфрла тврдењата дека ги користи станиците за шпионажа, според Ројтерс.