09.07.2018 02:52

Четири типа на луѓе најпривлечни за комарците


За комарците некои луѓе се неодоливи, што понекогаш може и самите да го забележите. Така во групата луѓекоја се дружи, постојано еден ќе се жали од нив, а другите нема ни да ги забележат комарците.

Научниците велат дека постојат добри причини за тоа, така што постојат четири категории на луѓе кои за комарците се најпривлечни, пишува „Bright Side“.

Зошто комарците некои луѓе ги каснуваат повеќе од другите?

Трудници

Комарците ги привлекува јаглерод диоксидот кој луѓето го произведуваат додека дишат. Бремените жени произведуваат повеќе јаглерод диоксид, што значи дека комарците можат да обрнат повеќе внимание на нив.

Оние кои вежбаат

Комарците се посебно агресивни ако насетат некој кој штотуку трчал, вежбал или се занимавал со некоја друга физичка активност. Ги привелкуваат млечните киселини кои тогаш се значително произведуваат во мускулите.

Оние кои пијат алкохол

Експертите откриле дека коомарците ги привлекуваат луѓе кои пијат алкохолни пијалоците затоа што алкохолот ја подига температурата на телото, а тие го сакаат тоа.

Квасец и топла вода е мешавина за спас од комарци (видео)

loading...

Луѓе со нулта крвна група

Истржувањето покажало дека веројатноста комарец да касне некој со крувна група нулта е дури 83%, а најмалку им се привлечни оние со крвната група А.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments