Челниците на Нов Зеланд и Австралија се простуваат од Кралицата

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Нов Зеланд Јасинда Ардерн ја опиша смртта на Елизабета Втора. како крај на едно историско поглавје и го нарече извонредно, додека австралискиот премиер Ентони Албанесе рече дека смртта на кралицата длабоко се чувствува во неговата земја.

Loading...

По смртта на Елизабета, нејзиниот најстар син стана крал Чарлс III, владетел на Обединетото Кралство и шеф на државата на 14 други кралства, вклучувајќи ги Австралија, Нов Зеланд, Тувалу, Соломонските Острови и Папуа Нова Гвинеја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

„Нема сомнеж дека поглавјето се затвора денес и сите ја споделуваме нашата благодарност до неверојатната жена што имавме среќа да ја наречеме кралица“, рече Ардерн и додаде: „Таа беше извонредна“.

Австралискиот премиер: Длабоко ја чувствуваме смртта на кралицата

Австралискиот премиер Ентони Албанесе рече дека смртта на кралицата е загуба која длабоко се чувствува во Австралија.

Целиот Пацифик тагува за кралицата која посетила бројни нации на Пацификот додека владеела со регионот седумдесет години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Знамињата беа спуштени на половина копје и во Нов Зеланд и во Австралија, каде парламентот беше распуштен, а во Нов Зеланд политичарите треба да се соберат следната недела за да му оддадат почит.

Двете од овие земји се уставни монархии, а британскиот монарх е шеф на државата, иако функцијата е церемонијална.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...