Бројот на жртви во земјотресот во индонезија се искачи на 252

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во земјотресот што го погоди индонезискиот град Чианџур во Западна Јава се искачи на 252, објави денеска локалната власт на Инстаграм.

Loading...

Претседателот Џоко Видодо го посети градот Чианѓур во провинцијата Западна Јава, каде што земјотресот беше епицентарот, и им нареди на спасувачките тимови да им дадат приоритет на спасувањето на луѓето затрупани под урнатините и итно да дејствуваат во областите каде што се предизвикани одрони, пренесува Ројтерс.

31 лице се уште се водат како исчезнати, а 377 се повредени, додека бројот на раселените достигна 7.060, пренесе Ројтерс.

Претседателот Јоко Видодо го посети градот Чианџур, каде што епицентарот беше земјотресот и им нареди на спасувачките тимови да дадат приоритет на спасувањето на луѓето затрупани под урнатините и итно да дејствуваат во областите каде што започнаа свлечиштата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Талибанците го забрадија Радио Слободна Европа

Според него, многу луѓе загинале бидејќи биле заробени во урнати згради.

Индонезискиот претседател Џоко Видодо дојде денеска во Чианџур за да ги охрабри спасувачите да ги спасат луѓето кои сѐ уште се заробени под урнатините.

Видодо рече дека владата ќе додели отштета за семејствата на загинатите во земјотресот.

Стотици луѓе се повредени во земјотресот во понеделникот, а властите предупредија дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми, објави Ројтерс.

Loading...

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ги погоди планините во најнаселената провинција Западна Јава во Индонезија, предизвикувајќи значителна штета на градот Чианг Маи и ​​затрупајќи најмалку едно село под свлечиште.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фатен сериски убиец во Канада: Сите жртви биле членови на локални племиња