Британија вели дека не планира да воведе воена регрутација

Сподели со своите пријатели

Британската влада објави дека не планира да воведе регрутација за војската, откако шефот на британската армија изјави дека ќе биде потребна „граѓанска армија“ за да се води идната војна со земја како Русија.

Loading...

Началникот на Генералштабот, генерал Патрик Саундерс, рече дека подготовката за потенцијална копнена војна ќе треба да биде „национален“ напор.

Тој ги пофали европските држави кои се поблиску до Русија бидејќи тие „разумно ги поставија темелите за национална мобилизација“.

Саундерс, кој долго време водеше кампања за поголем армиски буџет и треба да го заврши својот мандат оваа година, рече дека „во следните три години мора да има британска армија од 120.000 луѓе“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдено тело на познат водител и негов партнер - полицаец осомничен за нивното убиство

„Но, тоа не е доволно“, додаде тој за време на говорот на Меѓународната конференција за оклопни возила во Лондон.

„Сега не само што е пожелно, туку и неопходно е да се преземат подготвителни чекори за да се овозможи поставување на нашите општества на воена основа кога е потребно“, смета тој.

Тој рече дека „Украина брутално покажува дека редовните војски започнуваат војни, а цивилните војски ги победуваат“.

Портпаролот на премиерот Риши Сунак, Макс Блејн, рече дека владата „нема намера“ да воведе воен рок.

Loading...

„Британската армија е горда на својата целосно волонтерска традиција. Нема планови тоа да се промени“, рече тој.

Тој додаде дека „вклучувањето во хипотетички војни“ не е „корисно“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На американската влада ѝ се заканува блокада поради неусвојувањето на буџетот

Секретарот за одбрана Грант Шепс беше гласен за заканата за Обединетото Кралство и минатата недела спомна дека Британија „се движи од повоен во предвоен свет“.

И покрај тоа, владата не планира да го зголеми бројот на армијата од сегашните 74.000 војници со полно работно време, што е помалку отколку во 2006 година кога имаше 102.000.

Владата вели дека ќе ги зголеми воените трошоци од нешто повеќе од два отсто од БДП на 2,5 отсто од бруто домашниот производ, многу помалку отколку во екот на Студената војна.

Британската армија регрутираше војници за време на Првата светска војна, и повторно за време и по Втората светска војна, но во поголемиот дел од нејзината 364-годишна историја тоа беше целосно доброволно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ванг Ји: Кина ќе продолжи да придонесува за здрав развој на човековите права