Австралија потпиша рекорден договор за испорака на оклопни возила во Германија

Сподели со своите пријатели

Австралија денеска потпиша договор за извоз на повеќе од 100 оклопни возила во Германија, како што се опишува како „најтешкиот“ договор на австралиската одбранбена индустрија во историјата.

Loading...

Според договорот, германскиот производител на оружје Рајнметал ќе произведува носачи на тешко оружје Боксер во својата фабрика во источната австралиска држава Квинсленд.

Возилата потоа ќе бидат извезени за употреба на германската армија.

Договорот е вреден повеќе од 600 милиони евра

Договорот беше одобрен во германскиот парламент, откако австралискиот премиер Ентони Албанезе присуствуваше на потпишувањето на начелниот договор меѓу Германија и Австралија за време на неговата посета на Берлин во јули.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Договорот, кој ќе донесе повеќе од 1 милијарда австралиски долари (605 милиони евра) за австралиската економија, ќе обезбеди повеќе од 600 директни работни места, а уште повеќе кога ќе се пресмета синџирот на снабдување, рече Албанес.

Австралискиот министер за одбрана Ричард Марлс рече дека овој договор е најголемиот воен извозен договор во историјата на земјата.

„Производството и извозот на оклопни транспортери Боксер во германската армија го нагласува зајакнувањето на односите меѓу нашите две земји“, се вели во соопштението.