Авион се урна во Њујорк, едно лице загина

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а две други се тешко повредени при уривање на мал авион на Лонг Ајленд, Њујорк, соопшти полицијата.

Loading...

Авионот за разгледување се урнал во неделата околу 15 часот по локално време, соопштија официјални лица.

 

 

Федералната управа за авијација соопшти дека едномоторниот „Пајпер Па-28“ се урнал додека се приближувал кон аеродромот во Фармингдејл, Њујорк.

„Контролорите на летање добија повик од мал приватен авион. Пилотот пријавил чад во пилотската кабина“, изјавил началникот на детективот на округот Сафолк Џон Роуан, пренесува CBS New York.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шаленберг: Русија секогаш ќе биде важна за Европа, се друго е заблуда

 

Loading...

 

 

Роуан рече дека авионот се обидувал да се врати на аеродромот кога се урнал.

Двајца повредени патници се пренесени во болница.