Археолозите во Перу открија мумија стара околу 3.000 години

Сподели со своите пријатели

Перуанските археолози открија мумија стара 3.000 години во главниот град на Перу, Лима.

Loading...

Студентите од Универзитетот во Сан Маркос во Лима и археолозите првично ги пронајдоа остатоците од косата и черепот на мумијата и посочија дека мумијата најверојатно датира од периодот на културата Манча која била развиена во долините на Лима помеѓу 1500 и 1500 година и 1.000. години п.н.е.

Археологот Мигел Агилар изјави дека мумијата најверојатно била оставена откако едно лице било жртвувано за време на последната фаза од изградбата на храмот, објави Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На прв поглед обична 70-годишна баба, на втор поглед – фитнес мајстор (ФОТО)