АНКЕТА: Што би правеле жените ако мажите исчезнат на 24 часа? Одговорите шокираат!

Сподели со своите пријатели

Замислете свет без мажи? Не можете, нели? А да „исчезнат“ на 24 часа? Ова прашање на својот профил го постави една корисинчка на моментално најпопуларната социјална мрежа – ТикТок, а одговорите што ги доби од други жени, во најмала рака, се вознемирувачки!

„Ќе шетав ноќе или ќе возев мотор сама“, „Би танцувала низ градот во три часот наутро, не грижејќи се за својот живот“, „Би носела вистински костим за капење на плажа“, „Би се чувствувала сигурна на социјалните мрежи“, „Би облекла што и да посакам и сигурно ќе се чувствував сигурно“, се некои од одговорите дадени од жените и девојките на„ ТикТок “.

Loading...

Повеќето одговори биле засновани на отсуство на страв навечер, што ги вознемири повеќето учесници во оваа дебата, кои „се преселија“ на Твитер.

 

 

„Мојот проблем со оваа објава е што тој ги обвинува мажите за сите проблеми во светот и сугерира дека жените не можат да се заштитат. Жал ми е, но секогаш ќе има мажи и жени кои ќе сакаат да ве повредат, научете да се заштитите себе си”, напиша еден маж на Твитер.

Друг, пак, вели дека прашањето не било поставено прецизно, и тој исто така објасни и зошто.

„Еве што ме навредува. Ова прашање треба да гласи: „Што би направиле ако немаше злобни мажи? Јас не сум опасност за жена и не сакам да ме ставаат во иста категорија со оние што се”, напишал мажот.

Точно, имаше и такви кои целосно го разбираа стравот од понежниот пол.

Loading...

„Многу губитници овде велат научи да се браниш, носи пиштол” и слично. Можам да ти кажам дека како маж никогаш не сум морал да се мачам со вакви проблеми. Ја вклучувам музиката во слушалките и не треба да се грижам за ништо. Не е лесно да се биде жена “, беше еден од коментарите.

Дискусијата се разгоре и една дама почувствува потреба да им објасни на посилниот пол зошто голем број жени би се чувствувале побезбедни доколку нема мажи…

„Иронијата е во тоа што мажите кои го коментираат ова докажуваат зошто многу жени веруваат дека без нив светот ќе биде подобар. Ниту еден маж на светот не мора да живее во страв дека жената ќе го влече зад контејнер и ќе го силува затоа што носел премногу кратки шорцеви. Живееме во страв од мажите и нивниот недостаток на самоконтрола “, напиша една корисничка на Твитер.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *