Американка приведена во Саудиска Арабија: „Не патувајте таму, сакаат да ми го земат детето“

Сподели со своите пријатели

Американка била уапсена во Саудиска Арабија откако на Твитер објавила дека таа и нејзината ќерка биле намамени во земјата и држени во заробеништво од 2019 година.

Loading...

Карли Морис (34) пред три години отпатувала во Саудиска Арабија за да може нејзината осумгодишна ќерка да го запознае дедото по татко.

Но, таму таа се заплетка во строгите закони за машко старателство и борбата на нејзиниот сопруг да ја задржи ќерката во земјата.

Мајката на Морис, Дениз Вајт, изјавила дека Морис одлучила да оди на краток одмор во Саудиска Арабија за да може нејзината ќерка да помине време со семејството на нејзиниот татко.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рекордни 858 милијарди долари за новиот воен буџет на САД

Морис се развела од таткото на нејзината ќерка, кој е Саудиец, а поранешната двојка се запознала додека тој живеел во САД.

Според Вајт во интервју за „Гардијан“, тој ѝ ги одзел пасошите на неа и на нејзината ќерка по пристигнувањето.

Американските власти потврдија за Асошиетед прес во вторникот дека Морис, кој по потекло е од Калифорнија, бил приведен.

„Нашата амбасада во Ријад е многу ангажирана во овој случај и многу внимателно ја следи ситуацијата“, рече портпаролот Нед Прајс.

Loading...

Таа не е единствената

Морис е приведена откако во неделата дошла во јавното обвинителство под обвинение за „нарушување на јавниот ред“, дознава „Гардијан“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада воведе нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

Станува збор за нејзината објава на Твитер во која ги предупреди другите жени и деца да не ја посетуваат Саудиска Арабија.

Меѓу другото, таа напишала дека таа и нејзината ќерка се задржани „против нивна волја“ во хотел под „екстремни и ужасни околности“, каде од 2019 година се соочуваат со „продолжена социјална изолација“.

По приведувањето на Морис, не се знае каде е однесена нејзината ќерка, која исто така е американска државјанка.

Амбасадата на Саудиска Арабија во Вашингтон и Министерството за надворешни работи не одговорија на е-поштата од Асошиетед прес во која бара коментар.

Активистите за човекови права од Иницијативата за слобода, кои го следеа случајот на Морис, објавија дека таа е трета Американка која е приведена во Саудиска Арабија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

„Притворот на Морис значи дека сега има тројца познати американски државјани зад решетки во Саудиска Арабија, што е уште еден знак дека Саудиска Арабија едноставно не ги цени САД како сојузник“, рече Алисон Мекманус, директорка за истражување во Иницијативата за слобода.

„Пред да слушнеме повеќе за стратешкото партнерство на Саудиска Арабија, мора да видиме крај на злоупотребата на американските граѓани. Мораме да видиме крај на злоупотребата на жените и децата чиј единствен криминал е нивниот пол.

Loading...