Ако имате проблеми со циркулација, обидете се со овие намирници

Сподели со своите пријатели

Иако е неопходно, понекогаш крвта не тече правилно низ телото, но консумирањето одредени намирници може да помогне.

Loading...

Добрата циркулација е многу важна бидејќи овозможува подобар транспорт на кислород и хранливи материи до ткивата на вашето тело, го отстранува јаглерод диоксидот и отпадните материи од ткивата, неопходно е да се одржи животот и да се подобри здравјето на сите ткива на телото.

Иако е неопходно, понекогаш крвта не тече правилно низ телото, тоа може да се должи на фактори како што се пушење, висок крвен притисок, дијабетес и друго.

Сепак, постојат начини да се подобри циркулацијата на крвта. Некои од нив вклучуваат истегнување, управување со стресот, вежбање и консумирање одредени видови храна и пијалоци, пишува Eat This, Not That.

Овие намирници можат да помогнат:

Репка

Заеднички во многу „енергетски“ пијалоци, цвеклото е познато по своите енергетски својства, вели диететичарот Сидни Грин.

Цвеклото содржи природни нитрати, природни хемикалии кои се наоѓаат во почвата, воздухот и водата и се користат како додаток на храна за да се запре растот на бактериите и да се подобри вкусот и бојата на храната.

 

Loading...

 

Овие нитрати помагаат да се подобри циркулацијата на крвта кога тие се претвораат во азотен оксид во телото, кој помага да се прошират крвните садови.

Зеленчук со билки и зачини

Диететичарката Ејми Гудсон предлага оние кои сакаат да ја подобрат циркулацијата да се фокусираат на диетата „DASH“, бидејќи таа е дизајнирана да го намали крвниот притисок и да ја подобри циркулацијата.

Таа објаснува дека оваа диета препорачува јадење од четири до пет порции зеленчук дневно.

 

 

Loading...

Зеленчукот е богат со хранливи материи и нема натриум, што е чест фактор за висок крвен притисок и затоа нездрава циркулација на крвта“, додава Гудсон.

Ако треба да го подобрите вкусот, наместо сол користете билки и зачини.

Ореви

„Докажано е дека се богати со омега-3 масни киселини, оревите помагаат во намалување на крвниот притисок што може да помогне во протокот на крв“, вели Грин.

 

 

Таа исто така вели дека јаткастите плодови се добар извор на витамин Е, кој функционира како антиоксиданс и може да помогне во функцијата на ендотелијата – ослободувајќи супстанции кои ја контролираат васкуларната релаксација и контракција, како и ензими кои го контролираат згрутчувањето на крвта, имунолошката функција и адхезијата на тромбоцитите.

Овошје богато со калиум

„Една од препораките на диетата DASH е да се јаде храна богата со калиум“, вели Гудсон. „Овошјето како урми, банани, бобинки и авокадо содржат големи количини на калиум“.

Loading...

 

 

Млечни производи со малку маснотии

Гудсон наведува и дека според диетата „DASH“, калциумот може да помогне во намалување на крвниот притисок и подобрување на циркулацијата.

„Конзумирањето на три порции млечни производи со малку маснотии дневно може да ви помогне да го добиете потребниот калциум“, вели Гудсон, додавајќи дека порција значи една чаша млеко или јогурт со малку маснотии или околу 40 грама нискомаслено сирење.