75 крокодили избегаа од поплавена фарма во Кина и слободно шетаат низ градот

Сподели со своите пријатели

Градските власти во јужна Кина ги повикаа жителите да се држат настрана од водните тела додека се обидуваат да лоцираат и фатат десетици крокодили кои избегале од фарма за време на поплавите.

Loading...

Исчезнувањето на сијамските крокодили, меѓу кои 69 возрасни и 6 младенчиња, е потврдено по невремето што го погоди суптропскиот град во саботата и неделата.

Властите „се обидуваат да ги држат работите под контрола, но бројот на избеганите крокодили е малку превисок“, соопшти регионалната канцеларија за итни случаи, според Вашингтон пост.

На жителите на јужниот кварт Маонан во градот, главната база за аквакултура на слатководни води каде што се наоѓала крокодилската фарма, им било кажано да останат внимателни и да избегнуваат излегување, особено да се држат подалеку од реки, езера и акумулации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

Видеата објавени на Douyin, кинеската платформа на TikTok, покажуваат како крокодили се движат по поплавен пат околу езеро во Маоминг.

Официјален претставник на градскиот оддел за итни случаи, кој сакаше да остане анонимен, потврди дека се пронајдени повеќе од десетина избегани крокодили, но дека „повеќе од 50 се уште може да се на слобода“.

Во Кина е дозволено одгледување и трговија со живи крокодили

За потрагата се мобилизирани полицајци, пожарникари и итните служби со опрема за подводни сонари, а повеќе екипи патролираат на моторни чамци.

Loading...

„Не сме сосема сигурни каде се“, нагласи полицаецот што учествува во потрагата.

На паравоените сили стационирани во областа им е наредено да го убијат секој крокодил што ќе излезе од зоната на длабоки води, објави „Southern Metropolis Daily“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица осудени за убиство на претседателскиот кандидат во Еквадор

Предупредувачки знаци се поставени околу поплавените фарми.

Маоминг и пошироката провинција Гуангдонг беа погодени од два тајфуни за две недели, а Саола и Хаикуи направија хаос низ Тајван и јужна Кина.

Во одроните предизвикани од силните дождови во неделата и понеделникот загинаа најмалку седум лица во соседниот регион Гуангкси, објавија денеска државните медиуми.

Маоминг има некои од најголемите фарми за крокодили во земјата, со капацитети за производство на кожа од крокодил во околните градови.

Месото од крокодил е исто така локален деликатес.

Одгледувањето и трговијата со живи крокодили е дозволено според кинескиот закон, а случаите на бегство на одгледувани влекачи не се невообичаени.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Новиот ирански претседател: Русија и Кина беа со нас во тешки времиња

Во 2013 година, крокодилите избегале од фарма во истиот град, откако бодликавата жица околу фармата зарѓала и станала кршлива поради долготрајните поплави.

Два месеци подоцна, неколку десетици крокодили избегаа од заграден простор во градот Шанту по поплава.