4 здравствени проблеми за кои помагаат семките од тиква

Сподели со своите пријатели

Семките од тиква не се само вкусни, но и исклучително корисни. Богати се со витамини А, Ц, Е и К, витамини од групата Б, минерали како калиум, калциум, цинк и многу други. Потрошувачката на семки од тиква се препорачува за време на диетални режими, но и исто така за регулирање на одредени здравствени болести или моментални болки.

Хиперплазија на простатата

Околу 60% од мажите над 50-годишна возраст страдаат од хиперплазија на простатата. Тоа е состојба која се карактеризира со зголемување на простатата. Често води до други симптоми и болести или моментални болки како стеснување на уретрата, често и скратено мокрење, нарушувања на спиењето.

Од друга страна, несоницата води до голем број на други проблеми кои влијаат на срцето, можно е да се појави и депресија. За овој здравствен проблем специјалистите препорачуваат, освен назначените лекови, да се консумираат и семки од тиква.

Тие се богати со цинк. Голем број истражувања докажаа дека дефицитот на цинк кај мажите често води до бенигно проширување на простатата.

Нарушувања во сонот

Несоницата е сериозен проблем, кој може да предизвика други здравствени нарушувања, па зошто не треба да биде занемарувана. Луѓето кои страдаат од нарушувања во спиењето, полесно накачуваат вишок килограми, многу напнати се и често страдаат и од депресивни состојби.

Семките од тиква се едно природно средство кое може да помогне да го прилагодите својот сон. Потрошувачката ги смирува умот и телото, ја отстранува анксиозноста. Семката содржи аминокиселина наречена триптофан.

Триптофанот е потребен на мозокот да произведува серотонин. Благодарение на него се намалува анксиозноста и стресот, а се подобрува расположението. Затоа јадете секој ден по една шака семки од тиква.

Болести или моментални болки поврзани со менопаузата

Кога ќе настапи менопаузата, со неа настапуваат и нагли хормонални промени. Оваа нерамнотежа предизвикува голем број болести или моментални болки, како топлотни бранови, главоболка, болки во зглобовите и депресија. Експертите им препорачуваат на дамите во менопауза да јадат почесто семки од тиква, за да можат и преку храната да го регулираат дисбалансот во хормоните.

Камења во бубрезите

Семките од тиква се природен диуретик. За да останат во добра здравствена состојба бубрезите и уринарниот тракт, пијте не само многу вода, но и јадете често семки од тиква (без сол). Голем број истражувања докажаа дека конзумирањето на тиква спречува формирање на калциум-оксалати камења во бубрезите.

Исто така се ефикасни во контролирање на хипертензијата, артритис и паразитски инфекции. Помагаат и за заштита на кардиоваскуларниот систем и црниот дроб.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.