29.08.2017 01:17

4 изненадувачки причини зошто да пиете топла вода со лимон


Дали веќе некое време размислувате своето утринско кафе да го замените со топол напиток? Топла вода со свеж лимонов сок е одлична алтернатива која има бројни позитивни страни.

1. Помага при детоксикација

Овој напиток помага при балансирање на вашата телесна ph вредност, се буди црниот дроб и се бори против штетните токсини.

2. Ја активира пробавата

Овој едноставен, но силен напиток ја стимулира пробавата. Така, ја подобрува апсорпцијата на потребните работи и помага во редовна пробава.

3. Помага при губење на килограми

Лимонот е одличен избор во борба против килограмите, а ако овој утрински напиток го замените со чај или кафе во кое додатно ставате шеќер, сосема е јасно дека внесувате помалку калории.

4. Го смирува желудникот

Ако заминете во кревет со полн желудник, утринското будење знае да биде тешко. Токму топлата вода со лимон го смирува желудникот кој работи со полна пареа.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments