Живеел во брутална еверејска секта: Го терале да се жени со братучетката и тепале, но еден ден дошло до пресврт!

Сподели со своите пријатели

Менди Леви, американски Евреин роден во екстремна еврејска секта, Лев Тахор, како што изјави за американскиот „The Post“, е воспитан да не им верува на луѓето од „надворешниот свет“.

Loading...

Му било кажано дека Службата за заштита на децата сака да ги „киднапира“ еврејските деца од нивните семејства и да ги воспитува како пагани.

Тинејџерот стоички го издржал тоа се додека во септември 2018 година, водачот на Лев Тахора, Нахман Хелбранс (чиј покоен татко, Шломо Хелбранс, ја основал таа религиозна организација), не му наредил да се ожени со својата 12-годишна роднина.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mendy Levy (@mendy.levy)

 

„Знаев дека не е во ред. По службата во петокот вечерта, Нахман нѐ покани да се вериме”, рекол Леви, кој сега има 18 години.

Лицето на неговата роднина било покриено, што е правило на „Лев Тахора“ за жените, кои, инаку, носат долги црни фустани.

Loading...

Се плашев дека ќе ме избркаат и дека може да ме затворат, па дури и да ме претепаат“.

Минатиот октомври, поротата во Њујорк ги осуди Нахман Хелбранс и Мајер Роснер за обвиненија кои вклучуваат поткуп на малолетници. Се чека пресуда.

Министерството за правда наведува дека Хелбранс се согласил неговата 13-годишна внука да се омажи за 19-годишник и да стапи во интимна врска со него со цел да му роди потомство.

Премладите мајки во Лев Тахор биле принудени да се породуваат дома, за да не им се открие возраста во породилиштето.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mendy Levy (@mendy.levy)

 

Адвокатот на Нахман Хелбранс одбил да го коментира случајот. Претходно, челниците на Лев Тахор ги отфрлија обвинувањата за оваа недела и други злоупотреби на нивните членови.

Loading...

„Станувавме наутро и учевме религија до осум навечер. Мама секој ден го пополнуваше формуларот што го носевме на учителот во училиштето“, се сеќава Леви.

Ако згрешивте нешто дома, ќе ставивте „Х“, ако имаше „Х“ на формуларот, наставниците ќе ве тепаа. Уживаа во тоа. Ако се насмеев за време на наставата би добил шлаканица. Ќе не натераа да стоиме пред одделението со цуцла за бебиња во уста за да те понижат. Зборуваа дека поради такви гревови ќе одиш во пеколот, а ако те удрат ќе ти се отстранат гревовите“, рече тој.

Во 2014 година, властите во Квебек забележале недостаток на секуларно образование во сектата, така што, според Леви, довело до преселување на 300 членови во Онтарио една ноќ.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mendy Levy (@mendy.levy)

 

„Тогаш бев многу возбуден. Резервиравме два ката од хотел во Торонто. Телевизорите беа исклучени, каблите извадени. Тие не беа „еврејски“, знаев од тоа дека прикажуваа работи што не требаше да ги видам.

По една година, групата дури се преселила во Гватемала, каде што, рече Леви, верувале дека можат послободно да ја практикуваат својата вера.

Loading...

Патувале со авион, а децата за првпат облекле модерна облека, во обид да се вклопат.

„Ни беше кажано да не кажуваме никому за физичката казна со која се соочуваме“, рече Леви, додавајќи дека токму тогаш почнал да го запознава надворешниот свет и да ги разбира принципите според кои тој функционира.

Потоа еднаш бил поканет да ги посети водачите на сектата, заедно со неговата роднина. Му било кажано дека не мора да ја ожени таму.

Му дале патна исправа потпишана од мајка му, со дозвола да патува сам. Ноќта ја поминал во „празна куќа без прозорци со чувари пред неа“, па не можел да побегне. Последен пат ја видел мајка си.

„Таа плачеше затоа што не знаеше што ќе се случи со мене, но не се прегрнавме. Не ни беше дозволено да ја гушкаме нашата мајка.

Леви потоа бил одведен во хотел и му бил даден мобилен телефон, со инструкции како да одговори на повикот, „за да можат да се јават во случај на итност“.

Loading...

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mendy Levy (@mendy.levy)

 

Иако се плашел од казна и тепање, 15-годишникот за прв пат со мобилен телефон решил да го искористи.

„Имаше некои меморирани контакти во него“, рече тој. „Притиснав еден, но немаше одговор. На другиот број се јави човек од друга земја. Ми кажа дека претходно му донирал пари на Лев Тахор. Му кажав кој сум, каква е мојата ситуација и дека морам да заминам“.

Loading...

Човекот го прашал за локацијата. Но, Леви – кој сега верува дека има стари контакти на телефонот што некој заборавил да ги избрише – не знаел. Човекот ветил дека ќе најде некој кој може да му помогне.

Неколку минути подоцна се јавил поранешен симпатизер на Лев Тахор.

„Сакаше да ме земе, но му требаше мојата адреса. Јас ја немав. Ми рече да одам на рецепција. Бев многу исплашен, срцето ми чукаше како лудо“, се сеќава Леви.

„Полека ја отворив вратата за да видам дали има некој во ходникот. Се плашев дека таму ќе има некој од Лев Тахор.

Гледајќи наоколу, се симнав и му го подаде телефонот на рецепционерот, кој му ја даде адресата на човекот од другата страна на линијата.

Loading...

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mendy Levy (@mendy.levy)

 

Набргу потоа пристигнало такси за Леви. Го однело во куќата на мажот, каде што тинејџерот престојувал неколку месеци. Сепак, требало некое време да се прилагоди.

Конечно, било договорено канадската амбасада да го испрати во Квебек. Леви сега завршува средно училиште и живее во згрижувачко семејство.

Сега е диџеј, се занимава со фотографија и свири на клавијатури. Тој објавува мотивациони видеа на Инстаграм. Тој оди во синагогата по своја волја.

Loading...

– Ја напуштам забавата. Таму имам пријатели, но живеам со отворен ум – вели среќниот Менди Леви денеска, пишува „Слободна Далмација“.