Занемарен европски град прогласен за најсреќен во светот

Сподели со своите пријатели

Индексот на среќни градови анализирал илјадници фактори за да го процени квалитетот на животот на жителите.

Loading...

Што те прави среќен во твојот град?

Некои луѓе сакаат многу зелени површини, други копнеат за жив ноќен живот, а многумина би сакале хармоничен баланс на двете.

Но, има уште многу работи што треба да се разгледаат.

Индексот на среќни градови процени илјадници различни фактори за да се разбере квалитетот на животот и чувството на среќа кај жителите на еден град, а тие можат да се групираат во пет категории: граѓани, управување, животна средина, економија и мобилност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

 

Villy Fink Isaksen/Wikimedia

 

Европа целосно доминираше меѓу првите 20 оваа година, заземајќи 19 од првите 20 места во најсреќните градови во светот, но градот Орхус, вториот по големина град во Данска, излезе на врвот.

Loading...

Овој град можеби не е толку познат како Копенхаген (кој се најде на осмото место), но веќе е познат како „град на насмевките“, главно благодарение на радоста што луѓето ја чувствуваат кон неговата единствена локација на врвот на ридот.