За што сè е добар јаболковиот оцет?

Сподели со своите пријатели

Опаѓање на косата

Loading...

Доколку имате ваков проблем, јаболковиот оцет може да ви помогне. Полн е со нутриенти и ја регулира pH вредноста на кожата на главата. Исто така, се покажало дека доведува до задебелување на влакната и ги отстранува мртвите клетки од кожата кои можат да го спречат растењето на косата, а помага и против првут.

Астма

Доколку имате проблем со дишењето, покрај редовната терапија, можете да користите јаболков оцет како природен лек кој може дополнително да помогне.

Кашлица

Сувата кашлица е болна и иритантна. Доколку барате природен лек, јаболковиот оцет може да ви помогне.

Дијареја

Јаболковиот оцет е одличен за овој проблем и делува како антисептик, па се бори со бактериите кои можат да предизвикаат дијареја, а големото количество на пектин ја ублажува иритацијата на цревата. Се препорачува мешавина од две лажици оцет во 250 мл вода, три пати дневно.

Loading...

Несоница

Ако не можете да спиете, напијте се мешавина од една лажица јаболков оцет и 250 мл вода пред да си легнете.

Вртоглавица

Искуството покажало дека може да помогне при вртоглавица, а се претпоставува дека е тоа заради влијанието врз крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта.

Инфекција на увото

ПОмешајте јаболков оцет, алкохол и вода во еднакви делови. Натопете парче вата во оваа мешавина, ставете ја во увото да отстои пет минути, потоа извадете ја и легнете така за да може течноста да истече од увото. Убаво исушете го увото.

Егзем

Пијте три пати дневно две лажици јаболков оцет со лажица мед во чаша вода или мачкајте на кожата мешавина од пола чаша вода и една лажица јаболков оцет.

Loading...

Уморни и болни очи

Ако имате проблем со очите, пијте три пати дневно мешавина од две лажици оцет, две лажици мед и 250 мл вода.

Главоболка

Јаболковиот оцет може да ги ублажи мигрените и главоболките. Пробајте и уверете се.

Извор: Убавина и Здравје

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.