Во САД му се суди на поранешен мексикански министер за примање мито од картелот на Ел Чапо

Сподели со своите пријатели

Во САД започна судењето на Џенаро Гарсија Луна, човекот кој некогаш беше највисок функционер за безбедност во Мексико задолжен за борба против нарко-картелите.

Loading...

Тој е обвинет дека примил милиони долари мито во замена за помагање на картелот Синалоа да преместува дрога и им помагал на членовите на картелот да избегнат апсење, пренесува CBS.

Шефот на тој картел е познатиот наркобос Хоакин Архивалдо Гузман, попознат како Ел Чапо.

Тој беше министер за безбедност за време на војната на претседателот против картелите

Гарсија Луна е поранешен министер за безбедност кој служеше под претседателот Фелипе Калдерон, кој водеше крвава војна против картелите помеѓу 2006 и 2012 година.

Американските обвинители тврдат дека поранешниот министер земал десетици милиони долари од картелот и дека парите често биле ставани во актовки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Доказите против него вклучуваат големи плаќања, иако не е јасно дали се работи за исплати од службена работа, консултации во приватниот сектор, соработка со картели или други облици на поткуп.

Случајот може да открие како мексиканските картели ја поткупувале полицијата и војската

Обвинителите велат дека тој продолжил да живее од своите незаконски стекнати добивки дури и откако се преселил во САД, каде што беше уапсен во 2019 година, иако одбраната тврди дека тој бил легитимен бизнисмен.

Loading...

Овој случај би можел да ја открие внатрешната работа на тоа како мексиканските картели можеле да работат толку отворено и слободно толку долго – со поткупување на полицијата и војската, пишува CBS.

„Со децении, мексиканската политичка елита, од сите партии, на секој начин се обидуваше да им суди во Мексико министри за безбедност, генерали, началници на полицијата, министри за внатрешни работи и високи функционери. Тие сакаа да избегнат да даваат информации за врските помеѓу дрогата, картелите и политичарите. Судењето на Гарсија Луна во САД ја нарушува таа шема“, рече мексиканскиот безбедносен аналитичар Дејвид Соседо.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Доколку биде осуден, поранешниот министер може да оди во затвор неколку децении

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор го поздрави судењето, кое се очекува да ја расветли корупцијата во администрацијата на Калдерон, кој Лопез Обрадор го обвинува дека му ја одземал претседателската функција во 2006 година.

Но, самиот Лопез Обрадор се бореше со сите сили во 2020 година за да го избегне американското судење на поранешниот министер за одбрана, генерал Салвадор Сиенфуегос.

Тој беше обвинет за слични работи, а Лопез Обрадор во еден момент се закани дека ќе ги протера агентите на ДЕА од Мексико доколку генералот не биде вратен. И тоа се случи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

„Додека беше на јавна функција, Гарсија Луна ги користеше своите службени позиции за да му помогне на картелот Синалоа во замена за мито од повеќе милиони долари.

На судењето, владата очекува бројни сведоци, вклучително и неколку поранешни високи членови на картелот Синалоа, да сведочат за исплатен поткуп на обвинетиот во замена за заштита.

Во замена за мито, обвинетиот му обезбедил на картелот Синалоа, меѓу другото, безбеден премин за неговите пратки со дрога, чувствителни информации за спроведување на законот за истрагите на картелите и информации за ривалските нарко картели“, напиша американскиот обвинител Бреон Пис во последното поднесување на судот.

Loading...

Гарсија Луна се изјасни за невин по обвиненијата за трговија со дрога и обвиненијата за засолниште и поттикнување криминален потфат.

Тој може да се соочи со децении затвор доколку биде осуден.