Ватикан отвора истрага за тинејџерка исчезната пред 40 години

Сподели со своите пријатели

Ватикан во вторникот потврди дека отворил истрага за исчезнувањето на тинејџерка пред 40 години, што поттикна безброј теории и го наведе Нетфликс да направи серија.

Loading...

Емануела Орланди, 15-годишната ќерка на вработен во Ватикан, последен пат била видена како го напушта часот по флејта во Рим на 22 јуни 1983 година.

Следеа повеќедецениски шпекулации за тоа што ѝ се случило, од теории дека случајот е поврзан со мафијата, до Тајната служба, масоните и ватикански заговор. Сепак, ниту една теорија никогаш не е докажана.

Семејството Орланди неуморно се залагаше за вистината, а токму нивните барања делумно доведоа до новата истрага.

Главниот обвинител на Ватикан, Алесандро Диди, „отвори досие, делумно врз основа на барањата на семејството“, изјави неговиот портпарол во вторникот, според АФП.

Сепак, семејството рече дека сѐ уште чекаат детали за тоа што ќе биде во фокусот на новата истрага.

– Не знаеме што ќе направи Ватикан и кои документи сака да ги разгледа, документите од истрагата на римските обвинители или дали имаат досие што сакаат да го споделат – изјави семејната адвокатка Лаура Сгро за АФП.

– Ватикан никогаш не направил ништо до сега. Со години барам да ме слушнат водечките луѓе во Ватикан, но за жал некои луѓе се веќе мртви – рече таа.

Loading...

Една од најраспространетите теории е дека Емануела била киднапирана од мафијаши со цел да се изврши притисок врз Ватикан да го врати заемот.